Regaip Kandili, dini literatürümüzde “Üç Aylar” olarak bilinen rahmeti, bereketi ve mağfireti bol olan manevîyât mevsimine girdiğimizin habercisidir.
Cenâb-ı Hak buyuruyor:
“(Rabbimiz!) Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız.” (Fatiha, 5)
Resûlullah buyurdular:
“Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri çevrilmez: Bunlar: Recebin ilk Cuma gecesi, Şabanın 10 beşinci gecesi, Cuma geceleri, Ramazan Bayramı gecesi, Kurban bayramı gecesi.”(Camiu’s-Sagîr, c. III, s. 454.)
Regaip kandili, dini literatürümüzde “Üç Aylar” olarak bilinen rahmeti, bereketi ve mağfireti bol olan manevîyât mevsimine girdiğimizin habercisidir. Regaip, elde edilmesi arzu edilen değerler, ihsanı bol, arzu edilen büyük sevap anlamlarına gelir.
YAPILAN DUALARIN GERİ ÇEVRİLMEDİĞİ 5 GECE
Recep ayının ilk Cuma gecesine “Leyle-i Regaip” denir. bu gece, Allah’ın rahmet ve bağışlamasının bol olduğu, duaların kabul edildiği bir mübarek gecedir. Peygamber Efendimiz, bazı gecelerde duaların reddedilmeyeceğine dair şöyle buyurmuştur: “Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri çevrilmez: Bunlar: Cuma geceleri, Recebin ilk Cuma gecesi, Şabanın on beşinci gecesi, Ramazan ve Kurban Bayramı geceleri.” (Camiu’s-Sagîr, c. III, s. 454.)
REGAİP KANDİLİ NEDİR?
Regaip gecesi, mübarek bir gecedir. Zaten Regaip, nefis, arzu edilen, bahası ağır, ihsan ve lütfu bol anlamına gelen “Ragibi’nin” çoğuludur. Bu geceyi ibadetle ihya etmenin sevabı pek çoktur.
Kaynak: Dr. Kerim Buladı, Altınoluk Dergisi, Temmuz-2008

http://www.islamveihsan.com/leyle-i-regaip-nedir.html