Vücudun susuz kaldığını anlamak mümkün mü? Hangi belirtiler susuz olduğumuzu gösterir? İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Kadıoğlu, yeterli miktarda su alınmamasının hangi hastalıklara sebep olduğunu anlatıyor…
Vücudun susuz kaldığını anlamak mümkün mü? Hangi belirtiler susuz olduğumuzu gösterir? İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Tülay Kadıoğlu, yeterli miktarda su alınmamasının pek çok önemli sağlık sorununun yanında yorgunluk, dikkat güçlüğü ve hafıza bozuklukları gibi durumlara yol açtığını kaydetti.
Su tüketimi; böbrekler, kalp ve karaciğer başta olmak üzere bütün organlar için hayati önem taşıyor. Vücuda yeterli miktarda su alınmaması pek çok önemli sağlık sorununun yanında yorgunluk, dikkat güçlüğü ve hafıza bozuklukları gibi durumlara yol açabiliyor.
İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Tülay Kadıoğlu, “22 Mart Dünya Su Günü” öncesinde düzenli su tüketiminin önemi ve suyun sağlık üzerindeki etkileri hakkında bilgi verdi.
CİLT İÇİN DE SU TÜKETİN
Vücudun en büyük organı derinin suya ihtiyacı da büyüklüğüyle orantılıdır. Dolaşım sisteminin deriye yeterli su getiremediği yani yeterli su tüketilmediği durumlarda hücre içi suyu azalarak derinin onarım hızı düşmektedir. Sağlıklı, yumuşak, nemli ve yaşlanmanın etkilerinin görülmediği bir cilt için günlük su tüketimine dikkat edilmesi çok önemlidir.
SUSUZ KALAN VÜCUTTA MEYDANA GELEN HASTALIKLAR
Yeterli miktarda su tüketilmemesi, pek çok sağlık sorununa yol açabilir. Bunlar;
1 – Unutkanlık
2 – Konsantrasyon bozukluğu
3 – Baş ağrısı
4 – Kabızlık
5 – Saç dökülmesi ve kepeklenme
6 – Emziren kadınlarda süt azlığı
7 – Kas krampları
8 – Böbrek fonksiyon bozuklukları
9 – İdrar yolları enfeksiyonu
10 – Böbreklerde kum ve taş oluşumu
YORGUNLUĞUNUZUN SEBEBİ SUSUZLUK OLABİLİR!
Sağlıklı bir insan vücut ağırlığının erkeklerde yüzde 60, kadınlarda ise yüzde 50’si sudan oluşmaktadır. Bu oran yeni doğan bebekler için yüzde 70 seviyelerine çıkar. Beynin yüzde 95’i ve akciğerlerin de yüzde 90’ı sudur. Vücutta birbiri ile bağlantılı olan bütün sistemler suya ihtiyaç duyar ve yeterli su alamadığında görevlerini tam olarak yerine getiremez. Vücutta bulunan suyun yüzde 2 oranında azalması sonucu yorgunluk, dikkat eksikliği ve hafıza ile ilgili sorunlar ortaya çıkar. Gün boyu devam eden yorgunlukların en önemli kaynağı sıvı azalmasıdır.

http://www.islamveihsan.com/susuzlugun-neden-oldugu-hastaliklar.html