29 Ocak 2014 Çarşamba

Allah'tan 3 Yaşındaki Çocuk Samimiyetinde İstemeli

Risale Ajans
 
A- A A+

Allah'tan 3 Yaşındaki Çocuk Samimiyetinde İstemeli

 
 
Gazeteci Yazar Mehmet Ali Bulut, Moral Dünyası Dergisi'ne verdiği röportajda, insanın kendisine bahşedilen istidatlardan habersiz olduğunu ve bu istidatları nasıl kullandığımızın ya da kullanıp kullanmadığımızın bize sorulacağını özellikle vurguluyor.
Bulut, kendisine yöneltilen, "Kant’ın benzer şekilde ifade ettiği gibi siz de “İçimizde her şeyi yapacak güç var” diyorsunuz. İnsanoğlunun belki de ibadetlerden ve dinden önce yeteneklerinden ve akıl nimetinden sorulacağını da ekliyorsunuz. Kulluğu bu manada izah eder misiniz?" şeklindeki soruya şöyle cevap veriyor:
 
 
 
İNSAN ALLAH'I ANLAYACAK DONANIMA SAHİPTİR
İnsan evrenin bütün güçlerini kendisi için kullanma kudretine sahiptir. Mesela burada bin televizyon olsa tek kumandayla hepsini yönetebilirim ki insanda da evrenin tüm güçlerini harekete geçirebilecek bir kudret vardır. İnsan kendisine verilen istidatları doğru kullanabildiği vakit, teorik olarak evrenin bütün hallerine muhatap olarak Cenab-ı Hakk’ı anlayabilecek donanıma sahiptir. İnsanın sorulacağı ilk şey bu yeteneği nerede kullandığı ya da niçin kullanmadığı üzerine olacaktır. Allah’ın mesul tuttuğu ibadetler bütün bu donanımların kapısını açacak, idrak etmesine yardımcı olacak egzersizler, ilhamlar barındırır.

 
 
3 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN SAMİMİYETİYLE İSTEMEK LAZIM
 
 
“İnsanın gücü her şeyi yaratmaya yeter” demiyorum, “öyle bir etkileme gücü var ki evrenin bütün güçlerini hareket ettirebilecek araçlar hükmündedir” diyorum. Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri şöyle ifade ediyor; “Hiçbir gerekçe olmasaydı Hz. Muhammed’in (a.s.m.) tek başına talebi cennetin var edilmesini gerektirirdi.” Bu aynı şeydir. İnsanın samimi talebi bu kadar mühimdir. Yaratıcı’dan bir şey isterken üç yaşındaki çocuğun samimiyetiyle istemek lazım. Cenab-ı Hakk’ın merhameti büyüktür, müthiş şefkatlidir. Buna başvurmak lazım… Allah, kainatı yaratmış ve insanın enesine de kumandasını koymuş. Doğru kullandığımız takdirde yağmur yağdırabiliriz, Ay’ı yarabiliriz, denizin üstünde yürüyebiliriz, uçabiliriz. Bunu yapanlar yok mu? Var ve hepsi bizim gibi insandı.   
 
 
Tarih : 28.01.2014 Kaynak : Risale Ajans
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder