5 Ocak 2014 Pazar

İSRAF


İSRAF
 
 
Resim herşeyi anlatıyor.

 
“Hayırlı zenginlik, sahibine de çevreye de huzur getiren zenginliktir. Böylesi zenginliğin üç ayağı, çalışmak, iktisat ve zekât, karşısındaki fakirliğin üç ayağı da tembellik, israf ve cimriliktir.Yüce Allah, “Yiyiniz, içiniz, fakat israf etmeyiniz; zira Allah müsrifleri sevmez.” (A’raf 31) buyurmuştur.
 
Dünyada yüzbinlerce insan yarı aç gezerken, Türkiye’de yılda 2,6 milyar ekmek israf ediliyor. Bunun bedeli olan 1,5 milyon lira ile bir Afrika ülkesini doyurabilirsiniz. 
Mutfağında bir lokma ekmeğin küflenmesinden, buzdolabında bir tek meyvenin çürümesinden rahatsız olan vicdan, israfın kötülüğünü keşfeden vicdandır. Mümin denizden bile olsa aldığı abdest suyunu israf etmez. Her zerre ısrafın hesabını vereceğini bilir. Musluğu boşa akıtmaz, lüzumsuz lambayı söndürür. Ne kadar zengin olursa olsun, fazlasını muhtaca, fakire verir fakat yararsızca harcamaz.

 
 Allah tam iktisada tutunan kimseye yokluk ve geçimsizlik yaşatmaz ve hatta tam iktisatlı insan, sadece çocukluğunda aldığı harçlıklarıyla bile günün birinde zenginleşebilir. Elli yılda elli dolarlık yatırımın elli milyon dolar olabildiği bir dünyada yaşıyoruz çünkü.”
 
 
Muhammed Bozdağ
 
 
 
​​

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder