31 Mart 2014 Pazartesi

“Allah” lafzı celalindeki mucize


 
DİKKAT BİLMEDİĞİN MUTHİŞ BİR MUCİZE VAR


“Allah” lafzı celalindeki mucize- İspanyol asıllı Hıristiyan bir öğrencinin araştırma

Arap dili ve edebiyatı üzerine araştırma yapan İspanyol asıllı Hıristiyan bir öğrenci “Allah” lafzı üzerine yaptığı bir araştırmada çok çarpıcı sonuçlara ulaştı.

Ürdün’ün Yermuk Üniversitesi’nde Arap Dili ve Edebiyatı bölümünde yüksek lisans öğrencisi olan İspanyol bir genç kız, “Allah” lafzının ses mahreci ve dilsel yönü üzerinden yaptığı tez çalışmasında çok çarpıcı sonuçlara ulaştı. İspanyol kız, “Allah” lafzının bir mucize olduğunu söyledi.

İspanyol bir Hıristiyan olmasına karşın fasih Arapça konuşabilen Helen şöyle dedi; “Arapça’da okuduğum en güzel isim ‘Allah’ lafzıdır”.
 
Sadece O’nun isminin insan diliyle söylenmesinde eşsiz bir nağme var. Çünkü isminin harflerinin oluşumu diğer isimlerin hepsinden farklı. Söylenişi dudaklardan değil karından gelerek tüm bedene titreşim yaymaktadır. “Allah” lafzı, noktalardan yoksun olması nedeniyle dudaklardan çıkmaz.”
Bölüm hocasını açıklama ve analiziyle aciz bırakan İspanyol öğrenci şöyle devam etti;
 
“Allah lafzı, isminin mucizelerinden biridir. Harfleri ne kadar eksilirse eksilsin isim herhangi bir değişikliğe uğramadan olduğu gibi kalır. Bilindiği gibi “Allah” lafzının son harfi damme hareketiyle şekillendirilmektedir (Allahu/ اللهُ)”.
 
Hıristiyan öğrenci açıklamalarını şu şekilde tamamladı;
 
 
“Eğer isimden ilk harfi yani elifi kaldırırsak lillahi olur. Aynen şu ayeti kerimedeki gibi:
‘ve lillahi-l esmau’l hüsna fed’uhu biha / ‘ولله الأسماء الحسنى فادعوه بها’’ (En güzel isimler Allah’ındır. O halde O’na o güzel isimlerle dua edin. A’raf, 180).
 
 
İlk elif ve lamı silersek lehu kalır. Allahu Teala’nın şu ayeti kerimesindeki gibi bu şekilde de ayet hala kendisine işaret etmeye devam etmektedir: ‘lehu ma fis-semavati vel-ard / ‘له ما في السموات والأرض’’ (Göklerde ve yerde ne varsa hepsi Allah’ındır. Nisa Suresi, 132).
 
 
Elif ile birlikte ilk ve ikinci lamı kaldırdığımızda damme harekeli he kalmış olur. Buna karşın hala O’na (Subhanehu ve Teala) işaret edilmektedir. Şu ayeti kerimede olduğu gibi; ‘hu-vellezi la ilahe illa hu / ‘هو الذي لا اله إلا هو’’ (O Allah ki, O’ndan başka ilah yoktur. (Haşr Suresi, 22).
 
 
İlk lam kaldırılırsa da ilah olarak kalmaktadır ki ‘Allahu la ilahe illa hu / ‘الله لا إله إلا هو’’ (Allah, kendisinden başka hiçbir ilah olmayandır. Bakara Suresi, 255) ayeti kerimesinde de ilah kelimesinin O’na döndüğü açıkça görülmektedir”.


 
Bu yaratıcının isminde dahi yüceliğinin delillerinden biridir. Zira bu sözler Arap olmayan ve Hıristiyan birinin dilinden gelmiştir.


 
 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder