2 Eylül 2014 Salı

Efkan Vural - Her şeye rağmen yaşamak çok güzel-47

Efkan Vural - Her şeye rağmen yaşamak çok güzel-47

SEVGİLİ EFKAN HOCAM NAÇİZANE FAKİRİNİZ HAKKINDAKİ Milliyet Blog'daki Yazı dizisine ŞÖYLE ÖZETLEYEREK DEVAM ETMİŞ... 

Allah razı olsun hocam... Sizi çok seviyorum canım hocam...

Sevgili Efkan hocam kendisinden hiç bahsetmemiş. Kendisi benim en iyi dostum, akıl danıştığım büyüğüm, kendime örnek aldığım mütevazi, dürüst, dindar, çalışkan, Allah'ın salih bir kuludur.

Benim namaza başlamama vesile olan, yani beni Rabbimle buluşturdu. Allah ebediyyen razı olsun.
Allah bizleri sevdiklerimizle birlikte cennette de komşu etsin.
Çok emek harcayıp özet haline  getirmişsiniz. İyiki varsınız hocam


http://blog.milliyet.com.tr/her-seye-ragmen-yasamak-cok-guzel--47/Blog/?BlogNo=472545


Her şeye rağmen yaşamak çok güzel- 47


Her şeye rağmen yaşamak çok güzel- 47
 

Celal ÇELİK’in  hayata dair, ahlaki, dini ve felsefi yorumlarını yayınladığım yazı dizisini ,sevgili Celal ÇELİK’in tüm yazılarını yeniden gözden geçirerek  kısa ve öz olarak özet şeklinde sizlere sunmaya devam ediyorum.                

             İşime çok  bağlıydım çalışmaktan bazen çayımı içmeyi unuturdum.Bazen hafta sonu mesai yapardım.Hatta geceleri rüyamda kart çizerdim.Bazen gündüz kart üzerinde uğraştığım sorunun çözümü gece aklıma gelirdi.

             İnsanlar ölümü kendisinden uzak sanıyor. Allah  her an bizimle imtihanımızı  sonlandırabilir.

            Ramazanda oruç tutardım. Üniversitede okurken bazen arkadaşlarla Cuma namazına giderdim… Ama şükürler olsun  neden ben böyleyim (engelliyim) diye hiç isyan etmedim.Ramazanda bir ay orucu sadece ve sadece Allah benden razı olsun diye tuttum…Aslında oruç tutmakta zorlanıyorum.

            Kur’an’ı Kerimin Türkçe mealini yedi ayda bitirdim.Ayetlerin anlamını defalarca okuyup, konu üzerinde düşüncelere dalıyordum.Ve hayatımda tatbik emeye başladım.

Mesala. “Mü’min erkekler ve kadınlar gözlerini haramdan korurular” (Nur suresi,30.31. ayetler) ayetini okuyunca sokakta veya televizyonda  çıplaklık içeren  hiçbir şeye bakmamaya, yönümü çevirme, televizyon seyrederken kanal değiştirme  kararı aldım.

          Burası geçici imtihan dünyası. Asıl yaşam burada olsaydı eğer, herkes sağlıklı olurdu. Mutlu olurdu. Ölüm ve yaşlılık olmazdı. Kesin kanıya vardım ki benim bu hastalığım imtihan için. Sabretmeliyim ve şükretmeliyim.

         Sürekli şeytana uyan insanın hayvandan aşağı düşme tehlikesi varmış.İnsan şeytanın ve nefsinin vesveselerini dinlemeyip ibadet ve salih ameller yaparsa meleklerden üstün olurmuş.

Namaz kılarken şeytan vesvese veriyor, diyor ki  "Çabuk kıl namazını maç başlıyor."  Ben de namazımı hiç acele etmeden usulüyle huşu ile kılıyorum.

Allah annemden ve babamdan binlerce kez razı olsun, uzun ömür versin. Bana bugüne kadar engelli olduğumu hissettirmemeye çalıştılar.

Babam şu an altmış (2008 de) yaşında. 2001 de benim için emekli oldu ama hala bir işi var. Sabahları beni namaza kaldırıyor. Lazımlıkla küçük tuvaletimi yaptırıyor.

Ana ve babaya itaat ve hürmet Allah’ın emridir. Ben onlara sürekli dua ederek hizmete çalışıyorum.

Efkan Vural

(Devam edecek)


 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder