29 Eylül 2014 Pazartesi

Zamane "baba nasihatleri"

Zamane "baba nasihatleri"Mâli nasihatler:

Oğlum! Türkiye'de hiç bir zaman döviz üzerinden borçlanma.
Arkadaşına kefil olmak yerine, imkânın nisbetince ona borç vermeyi teklif et.

Eğer bir mal satman gerekiyorsa mümkünse vâdeli satma, peşin sat, hattâ biraz zarar etsen bile böyle yap.

Kredi kartı ile alışveriş yaparken kartını görevliye veya garsona sakın teslim etme, bizzat sen kasaya götür, pos (kredi kartı) cihazından geçişini izle ve makineden çıkan fişin rakamlarını kontrol et.

Kredi kartı şifreni banka görevlisi olsa bile kimseye söyleme ve ATM makinesi kullanırken de çevredeki kişilere gösterme.
Hiçbir kooperatife üye olma çünkü 1990'lardan sonra kooperatif yoluyla ev veya arsa sahibi olmanın hiçbir avantajı kalmadı.


İş hayatı nasihatleri:

En zor taklit edilen imza, bir defada kalemi kağıttan kaldırmadan atılan imzadır. imzanı bu şekilde atmaya gayret et, en büyük ve yenilmeyen tek gücün bilgi ve tecrübe olduğunu unutma...

Her kime olursa olsun, ödeyebileceğin miktardan fazlasına kefil olma, kefalet tutarı belli olmayan sözleşmelere imza atma, aksi takdirde her şeyini kaybedebilirsin.

İş hayatında herkese değer ver, ama bunu asla abartma. Hiç kimseyi de küçük görme, iş yerine girerken kapıcının elini sık, hizmetlinin hatırını sor, gerektiğinde karşılıksız yardımda bulun.

Yürüyebileceğin mesafelerde otomobil kullanma. Hiçbir zaman görevde iken bir devlet memuruna hakaret etme, ceza alabilirsin. Bunun yerine git, müdürüne şikayet et. Olmadı, daha üstüne şikayet et.


Araba nasihatleri:

Araba satın alınırken satışı en kolay olan marka ve modeli tercih edersen, o senin hazır para kaynağın olacaktır. İnsanın ne zaman büyük paraya acilen ihtiyaç duyacağı belli olmaz.

Arabana binmeden önce lastikleri, kullanırken motor hararetini,araçtan indiğinde camları ve kapıların kilitlerini kontrol etmeyi unutma..

Güvenebileceğin bir tamircinin telefonu her zaman yanında olsun. Mümkünse aynı marka otomobilin yeni modellerini satın al. Böylece tamircin hep aynı kalır.

Arabanın periyodik bakımı ile trafik ve sigorta belgelerinin tam ve eksiksiz olmasına dikkat et. Arabanının bütün emniyet ve güvenlik sistemleri tam olsa bile ayrıca alarm taktır. Hırsızı caydıracak tek şey budur.


Ev hayatı nasihatleri:

Telefonunda iyi bir avukatın, elektrik tamircisinin ve su tesisatçısının numarası olsun. Sabah uyandığında yatağını mutlaka topla. İş kıyafetini çorabın da dahil olacak şekilde akşamdan hazırla, gerektiğinde çamaşır yıkamayı öğren, kendi giyeceklerinin ütüsünün tamamını her zaman kendin yap.

Çorba, pilav, makarna yapmayı, et terbiye etmeyi ve pişirmeyi mutlaka öğren. Evin içinde cumartesi ve pazar hariç pijama veya eşofmanla dolaşma, hatta bu günlerde bile uygun bir kıyafet giy.

Eşin akşam yemek hazırlarken mutfaktan ayrılma, yardımcı ol, yemekten sonra sofrayı mutlaka sen topla. Mümkünse her yemekten ve tatlı yedikten sonra dişini fırçala, yemek aralarında yediğin atıştırmalardan sonra ağzını suyla çalkala, yanında mentollü veya naneli sakızın her zaman olsun.

Tâtil nasihatleri:

Tâtile, sağlık ve eğitime ayırdığın parayı harcama. Aksini de yapma. Tâtilini her sene yeni bir yerde geçirmeye îtina göster. Bu sana ömür boyunca kırk-elli farklı yeri yakından görme imkanı vermiş olacaktır.

Sakın yazlık alma, bu senin ömür boyunca aynı yerde ve aynı zamanda tâtil yapman anlamına gelir ki belli bir zaman sonra tad vermez. Ayrıca bütün yıl sabit masraflar ise işin fazladan tuzu biberi olur.


Hususi nasihatler:


Eşinle kendi aranda mesâfeyi yok etme; onun da bir özel hayatı olduğunu unutma.
Ara sıra eşine sürpriz yap, eve çiçekle git, zaman zaman onu gücünün yettiği nisbette iyi bir restorana akşam yemeğine götür.

Allah'tan, evlat acısı yaşamaktan, kul hakkı yemekten, iftiraya uğramaktan, sabırlı insanın öfkesinden, korku melekesi kaybolmuş insanın cesaretinden ve kendi nefsinden kork.

Baban
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder