15 Ocak 2015 Perşembe

Haftanın Esma'ül Hüsna'sı: Hadi

Haftanın Esma'ül Hüsna'sı: HadiEl Hadi


El hadi, rahman ve rahim olan Allahın 99 ismi şerifinden bir tanesidir ve sayısız hikmetler ile doludur. Kudreti büyük olan Allah celle celalühü’nün her ismi şerifinde kâinata yararlı insanlara yararlı hikmetler ve faydalar bulunmaktadır.

İlk önce şunu bilmekte yarar vardır. Özellikle insanların kalplerinin Allah demeye ve rahman olan Allahın her ismini zikretmeye ihtiyacı vardır. Kalp için, iman için Allahın 99 ismi şerifi ilaçtır. Allah dendiğinde ve rahman ve rahim olan Allahın diğer isimlerinin zikredildiğinde kalplerde bir açılma, imanlarda kuvvetlenme, insanlara güven getirmektedir. Ve insanlara yalnız değilsiniz, sizlerin rahman ve rahim olan, kudreti daima üstün gelen Allah’ı var demektir.

Hiçbir dert yoktur ki çaresi verilmemiş olsun, işte insanların dara düştüklerinde, hastalık ile sınav olunduklarında, kendilerini yalnız hissettiklerinde zikretmeleri ve yardım talep etmeleri için Allah celle celalühü’ün birbirinden eşsiz olan her harfinde bilinmeyen mucizeler ve bilinmeyen hikmetlerin dolu olduğu ismi şerifler. Allah celle celalühü nün her isminde şifa vardır ve her isminde hikmetler saklıdır.

El Hadi
Bu ismin insanlarla beraber bütün kâinata tecelli ettiği Kur’anı Kerimde ayetlerle sabittir. “Rabbimiz her şeye yaradılışını lütfeden, sonrada onları hidayete erdirendir.” (Taha 50. Ayet) Hastalanan bir hayvanın kendine şifa olacak bitkileri bulup yemesi,  uzak bölgelerde yumurtadan çıkarak ana vatanını bilip, dönmeye çalışan balıkların olması, bir kovandaki nöbetçi arıların kovandaki tüm arıları tanıması, işçi arıların petek yapması ve bunun gibi sayısız olaylar bu gerçeği ispat etmektedir.

El hadi ismi şerifinin anlamı, hidayet lütfeden, istediği kulunu hayırlı kılan ve muradına erdiren anlamına gelmektedir. Bazı kaynaklarca El hadi isminin belirli günlerde zikredilmesi gerektiğinin bilgileri verilmiştir. Unutulmaması gereken Rahman ve Rahim olan Allahın bütün isimi şeriflerinin hiçbir vakit akıldan çıkarılmaması gerektiğidir. Hikmeti her şeyden büyük olan Yüce Allahın ismi şerifleri insanların kalbinde olduğu müddetçe şeytanın o kalbe girmesi mümkün olmayacaktır.

El hadi ismi şerifini bir kişi gün içerisinde 400 defa zikreder ise cenabı Allah o kişinin bütün işlerinde başarılı olmasını nasip eder. El hadi ismini sürekli zikreden kişilerin önce kalplerinde sonrasında aile içerisinde huzur ve mutluluk hâsıl olur. El hadi ismi şerifini zikreden kimselerin çocukları söz dinler ve anne babaya asi gelmezler. Buyruğu altında çalışan herkes kendisine itaat eder.

Bu güzel ismin Esmaül Hüsna’da Nur isminden sonra gelmesi de oldukça manalıdır. Allah azze ve celle nur ismiyle bütün kalpleri nurla aydınlatarak, El hadi ismiyle hidayete, aydınlığa ve kurtuluşa kavuşacağı dersi verilmektedir.

Allahu Teala peygamber göndererek ve kitap indirerek bütün insanları hidayete davet eder. Gözlerimiz görerek, kulaklarımız duyarak ve aklımızda anlamaya çalışarak, idrake çalışarak hidayete daveti anlamaya çalışır.

Sonuç olarak Kur’anı Kerimden bir ayetle bitirmek istiyorum. İnsan suresinin 3. Ayetinde Yüce Mevlamız “Biz ona hidayet yolunu gösterdik. İster şükredici olsun. İster nankör” buyurmaktadır.


 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder