20 Kasım 2015 Cuma

Efkan Vural - Her şeye rağmen yaşamak çok güzel-91

Efkan Vural - Her şeye rağmen yaşamak çok güzel-91

SEVGİLİ EFKAN HOCAM Milliyet Blog'daki Yazı dizisine ÖZETLEYEREK ŞÖYLE DEVAM ETMİŞ... 

SEVGİLİ EFKAN HOCAM , YAZIDAKİ KONULARI VE ÇOK KIYMETLİ TAVSİYELERİNİ MADDELER HALİNDE ÖZETLEMİŞ AŞAĞIDAKİ YAZININ SONUNDA...

Allah razı olsun hocam... Sizi çok seviyorum canım hocam...


Sevgili Efkan hocam benim en iyi dostum, akıl danıştığım büyüğüm, kendime örnek aldığım mütevazi, dürüst, ahlaklı, dindar, çalışkan, Allah'ın -inşallah- salih bir kuludur.

http://celal1973.blogspot.com.tr/2013/03/trabzonlular-genelde-pozitif-insanlardr.html
Efkan hocamı anlattığım 2013'teki yazıyı okumak için resme tıklayınız


Benim namaza başlamama -oturarak teyemmümle nasıl kılacağımı öğreterek ve namazın önemini anlatarak- vesile oldu, yani beni Rabbimle buluşturdu. Allah ebediyyen razı olsun.
Allah bizleri sevdiklerimizle birlikte cennette de komşu etsin.

YALNIZ ŞUNU BELİRMEK İSTİYORUM. BEN BUNLARI YAYINLARKEN EFKAN HOCAMA HEP ŞUNU DEMİŞİMDİR:

HOCAM UTANIYORUM, İNŞALLAH BİRGÜN VUSLAT OLUNCA BUNLARI YAYINLAMAN DAHA GÜZEL OLMAZ MI?

OLSUN CELAL MERAK ETME, SEN ÖLÜRSEN YİNE YAYINLARIM... DİYOR.

Çok emek harcayıp özet haline  getirmişsiniz. İyi ki varsınız hocam, bizi komşu yapana hamdolsun...

http://blog.milliyet.com.tr/her-seye-ragmen-yasamak-cok-guzel-91/Blog/?BlogNo=515144

Her şeye rağmen yaşamak çok güzel-91


Her şeye rağmen yaşamak çok güzel-91


Celal ÇELİK ’in hayata dair, ahlaki, dini ve felsefi yorumlarını yayınladığım yazı dizisini, sevgili Celal ÇELİK’in tüm yazılarını gözden geçirerek kısa ve öz olarak sizlere sunmaya devam ediyorum.

Çürümüş kemikleri kim diriltecek?
Hepimiz bunu iyi biliriz ki; Allah bu dünyayı imtihan etmek için yarattı. İmtihanımız bitince Allah bizim ruhumuzu alıp, bedenimizi öldürüyor ve de ölenleri toprağa gömüyorlar.

Ve dünyanın ölümü olan kıyametten sonra ise, Allahu Teala hazretleri, bütün ölüleri yeniden diriltip mahşerde toplayacağını Kuran’da pekçok ayette bildiriyor.

Buna inanmak zorundayız. Zira imanın 6 şartından birisi de, öldükten sonra yeniden dirilmeye inanmaktır. Bunu inkar eden dinden çıkar.

Neye Güveniyoruz?

Ben alışveriş merkezlerinde, sokaklarda, televizyonlarda olsun yurdumuzun insanlarının, özellikle gençlerin bu laubaliklerine şaşırıyorum. Laubali sözünü bilerek kullandım.

Hani bilirsiniz ki bir öğretmen, derste konuyla ilgisi olmayan söz ve tavırlar yapan öğrencisine, laubalilik yapma, diye kızar ya. Ben de dine, cehenneme karşı ilgisiz, duyarsız insanlara laubali diyorum.

O insanların acaba güvendiği birşey mi var? Oysa müslüman, hayatını hep korku ve ümit arasında dengede tutmalıdır... Onları, o şiddetli ateş azabından kurtaracak neleri var?

Fakire bazen diyorlar; Celal, sen hayatın boyunca hep sabrettin, şükrettin, namazını kılıyorsun? Cennetliksin. Ama yemin ediyorum ben bu imanımı kaybetmekten çok korkuyorum.

Radyoda bir alim, minnacık bir kibir, dağ gibi sevabı yıkar, dedi...

Evet ben ibadetlerimin kabul edildiğini bilmiyorum. Zaten Efendimiz SAV bazılarının namazlarının ahirette yüzlerine fırlatılacağını söylüyor. Allah korusun, bilemiyorum...

Dünyada güvendiğimiz zengin veya makam sahibi bir tanıdığımız olur, torpil yapar. Ama ahirette cehennemden kurtulmak için, takva içinde yaşamamız gerekmez mi?

Evet ben imanımı kaybedip imansız ölmekten çok korkuyorum.

Çünkü Cenab-ı Hak buyuruyor ki:

“İbrahim, bunu oğullarına da tavsiye etti. Yakup da öyle yaptı (ve onun da oğullarından son dileği şuydu:) -Ey oğullarım, Allah sizin için bu dini seçti. Öyleyse, siz de ancak müslüman olarak can verin!” (Bakara suresi, 132. ayet)

Evet imanımı kaybetmekten korkuyorum. İmanla ölsem bile namazlarımın yüzüme çarpılmasından korkuyorum. Fakat bu imanımla ruhumu teslim edebilirsem, birşey var ki, kurtuluşum adına ümitliyim.

Evet hayatımızı hep takva içerisinde geçirmeliyiz. Takva, Allah’a duyulan derin saygı ve korkudur. Takva, günah ve haramlara düşmemek için hep tedbirli yaşamaktır.

Sevgili Celal ÇELİK’in yazılarından özetleyerek yukarıda sunduğum bölüm ışığında aşağıdaki yorumları yapabiliriz:

1-Allah dünyayı bir imtihan yeri olarak yaratmıştır.

2-Her canlı ölümü muhakkak tadacaktır.

3-Kıyametle dünya yıkılacak ,herkes ölecek. Sonra Allah tüm insanları tekrar diriltecek.

4-Öldükten sonra yeniden dirileceğimize inanmak; imanın şartlarındandır

5-Bazıları dine ve dine ait cennet, cehennem, sevap, günah gibi kavramları önemsemiyor. Gençlere din iyi kavratılmalı. Gençlik çok önemli.

6-Müslüman Allah’tan ümidini kesmemeli, yaptığı işlere güvenerek umursamaz davranmamalı. Her zaman ibadetlere, iyi ve faydalı işlere devam etmeliyiz.

7-Her zaman takva üzere yaşamalıyız. Yani her hareketimizi Allahtan sakınarak yapmalıyız.

8-Son nefesimizde Mü’min olarak can verebilmek çok önemli. Yüce Allah’tan mü’min olarak yaşamayı ve mü’min olarak göz kapamayı dilemeliyiz.
 
Efkan Vural

 (Devam edecek)

 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder