6 Kasım 2015 Cuma

Grip ve soğuk algınlığına karşı vücut direncini artıran mucize besinler

Grip ve soğuk algınlığına karşı vücut direncini artıran mucize besinler

 

[MEYDAN ÖZEL İNFOGRAFİK]

 
Havaların soğuması, ani sıcaklık değişiklikleri ve okulların açılması grip ve soğuk algınlığı dönemini başlatmış oldu. Son günlerde bu hastalıklardan etkilenen kişi sayısı oldukça arttı.
 
Sanırım kış dönemi boyunca hemen hemen her ailenin kapısını çalacak grip ve soğuk algınlığı. Bu hastalıklara yakalanmamak, daha çabuk iyileşmek için vücut direncini arttıran ve hastalık sırasında iyileşmeyi hızlandıran besinleri bilmekte fayda var.


Her derde deva sebze ve meyveler
 
Cvitamini ve antioksidan içeriği yüksek olduğu için bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bunun yanında fazla alınan C vitamini soğuk algınlığının daha hafif geçirilmesini sağlar. Portakal, mandalina, limon, yeşil yapraklı sebzeler ve kırmızı ile yeşil biber iyi C vitamini kaynaklarıdır. Ancak C vitamini, besinlerin kesilmesi ve sıcağa maruz bırakılması yani pişirilmesiyle kayba uğrar. Besinlerdeki C vitamininden daha çok yararlanmak için kesmeden ve çiğ tüketmeye özen gösterilmelidir. 

Sarımsak
 
Sarmısak bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıklardan korunmamıza yardımcı olur. Burun tıkanıklığını giderici etkisi vardır. Düşük veya yüksek tansiyon problemi olan kişilerin kullanım miktarına dikkat etmesi gerekir.

Tavuk suyu çorba
 
Bizim kültürümüzün geleneksel hasta çorbasıdır. Sıcak içecekler gibi burun tıkanıklığının giderilmesine yardımcı olur. Virüslerle savaşarak hastalık belirtilerini azaltır.

Probiyotikler: Yoğurt ve Kefir
 
Probiyotik besinlerin bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruduğu artık ispatlanmış durumda. Kefir ve probiyotik yoğurtlar, en rahat kullanabileceğimiz probiyotik kaynaklardır. Yoğurdun içerisindeki faydalı bakteriler, virüslerin üremesini; kefirin içerisindeki bazı maddeler zararlı bakterilerin üremesini engelliyor. Günde 2 porsiyon kefir veya yoğurt tüketmeye özen göstermek gerekir.

Son yılların parlayan yıldızı: Zencefil
 
Soğuk algınlığında zararlı mikroorganizmalara karşı savaşır. Öksürüğün ve boğaz yanmasının azalmasına, ateşin düşmesine yardımcı olur. Kurutulmuş olarak 1-2 gram günlük kullanılabilir. Bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu nedenle ilaçlarla arasına en az 2 saatlik bir süre koymak gerekir.

Sıcak içecekler
 
Grip ve soğuk algınlığında ilk aklımıza gelen hasta içecekleridir. Tüm içecekler vücuttaki sıvı kaybını karşılamada etkilidir. Ihlamur ve adaçayı en çok kullanılan ve bağışıklık sistemini güçlendiren sıcak içeceklerdir. Ekinezya bitkisi özellikle üst solunum yollarında ilk günlerde kullanılabilir. Yeşil ve siyah çay, içerdikleri flavanoid ve antioksidanlarla bağışıklık sistemini güçlendirir. Siyah çay, mukus salgısını incelterek burun tıkanıklığının giderilmesine ve sinüslerin boşalmasına yardımcı olur.

Klasik ikili: Bal ve karabiber 
 
Hastalandığınızda mutlaka balla karıştırılan bir şey içmişsinizdir. Bal, boğazı kaplar ve ağrıların geçmesini sağlar. Virüslere ve bakterilere karşı savaşarak enfeksiyonlara karşı vücudumuzu korur. Karabiber, grip ve soğuk algınlığına en iyi gelen baharat çeşididir. Ayrıca ateş düşürücü ve ağrı azaltıcı etkisi vardır.
 
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder