21 Kasım 2016 Pazartesi

Helallik Al, Çok Geç Kalmadan


Helallik Al, Çok Geç Kalmadan

 

Şanslı isen, Çok geç kalmadan, canını yaktıkların hayatta iken Helallik al.

 

İlahi rahmetin dışında bırakılan tek günah kul hakkı, Yaradan istiyor ki, Yarattıklarımdan kimde hakkın var ise, onun ile helallaştikden sonra huzuruma gel ki, hakkını yediğin o insan aramızda perde olmasın. Bu yüzden eski defterleri karıştırıp, helallik alıp tövbe etmek, yüklerimizi burada boşaltarak gitmek en doğrusu oluyor.

 

Kul hakkı ile gitmememiz için Yaradan bu alemde öyle bir ilahi adalet planı hazırlıyor ki, kuluna yaptığı yanlışları anlatabilmek için bazen hemen, bazen belkide o hatamızı  tam da unuttuğumuz bir anımızda benzer bir acı ile dikkatimizi çekmeye çalışıyor.

 

Aslında diyor ki ‘’Ey kulum, kul hakkı ilahi rahmetimin dışımda, benim merhamet sıfatım  büyük ama kul hakkını çözerek bana gelmen gerekiyor.’’ .

 

Hayatta iken kader sistemindeki, İlahi adalet planı içinde yaşadığımız tüm acılar, aslında hatamızı fark edip, kendimizi temizleyebilmemiz için Yaradanın bize bir lütfu…

 

Peki canımızı yakan olaylarda, İlahi merhameti görüp, eski defterleri nasıl karıştıracağız. Kul hakkı olması için illa adam öldürmüş ya da hırsızlık yapmış olmamız gerekmiyor .

 

Örneğin büyük maddi bir kayıp yaşadık. Düşüneceğiz acaba haram yedim mi? Birinin hakkını yemiş olabilir miyim? Yada diyelim ki,  biri hakkımızda gerçek olmayan bir iftira attı. Acaba bilerek ya da bilmeyerek, bende geçmişte birine iftira atmış olabilir miyim?

 

Yada evliliğim kötü gidiyor. Boşandım. Çocuklarım ortada kaldı. Hep idare etmeye çalıştım ama olmadı? mı diyorsunuz.

 

Açın bakın eski defterlere belki de gençliğinizde sizi çok seven birini terk ederek kalbini kırmışsınızdır. Hayatta hiçbirşey sebepsiz yere başımıza gelmez.

 

Burada önemli olan ise,  hatalarımızın farkına vararak,  bu dünyada iken o kişiden helallik istemektir.

 

Eğer şansınız varsa, kul hakkına girdiğiniz kişiler hala hayattadır.

Eğer hayatta ise koşarak gidiniz. Çok geç kalmadan…

 

Ne demiş peygamberimiz Hz. Muhammed SAV;

 

“İnsanlara merhamet etmeyene Allah  merhamet etmez.

İnsanlara merhamet edene Allah da merhamet eder.”

 


Yâ Rabbi! Kul hakkı husûsunda, müsterih bir vicdan ile huzuruna varabilmeyi, bizlere lütfu kereminle nasip ve müyesser eyle!..

Âmîn…

 

Celal ÇELİK

 

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder