17 Kasım 2016 Perşembe

TESBİHATın Sırası

TESBİHATın Sırası

Üveys Medeni hazretleri "rahmetullahi aleyh" Karaman'da fetva işlerine bakar, bir taraftan da halkın irşadı ile meşgul olurdu.


Bu hizmeti yaptığı sırada Karaman'da bulunan müderrislerden Mevlana Davud, Üveys Efendi’nin keramet sahibi bir zat olduğunu işitince onu halkın gözünden düşürmek için imtihan etmek maksadı ile yanına gitti. Konuşmaya başladılar.

Üveys Efendi sohbetiyle müderrisi hayran bıraktı. Onun hatırında olan nice müşkül meseleleri daha o sormadan cevaplandırdı. Cevapları ve izahları son derece ikna edici ve rahatlatıcıydı.

Müderris Mevlana Davud'un merak ettiği meselelerden biri de şu idi:


Namazdan sonra tesbih çekerken neden önce, "Sübhanallah" sonra "Elhamdülillah" sonra da "Allahü ekber" deniliyor, bunun hikmeti nedir?
Niçin önce "Allahü ekber" denmiyor diye düşünüyordu.

Bu hususta tatmin edici bir izah da bulamamıştı. Üveys Medeni hazretleri onun bu müşkülüne şöyle cevap verdi:


"Kulların kalpleri masivadan yani Allahü tealadan başka her şeyin sevgisinden temizlenmedikçe (ki bu da "Sübhanallah" demekle olur) nimetlerine şükredemez. Şükretmeyen de yani "Elhamdülillah" demeyen de O'nun azametini, büyüklüğünü anlayamaz. Bundan sonra da; "Allahü ekber" der. Bu sebeple tesbih bu tertib üzeredir." buyurdu. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder