28 Kasım 2016 Pazartesi

İPEK BÖCEĞİ

İPEK BÖCEĞİ

Birisi ipek böceğini tohum halinde iken görür. “İpek böceği nedir? Sorusuna onun verdiği cevap şudur: “Darı tanesi gibi bir şey…

İpek böceğini yerde sürünen bir kurt halinde iken gören ikinci adam aynı soruya : “İpek böceği ağır ağır hareket eden pek çirkin bir kurtçuktur cevabını verir. ...

Üçüncü adam ipek böceği tarifi ipek böceğinin yumurta halidir: “İpek böceği dut dalları arasında ufak ipek bir yumurtadır.

Dördüncü adam ipek böceğini gördüğünde ipek böceği artık kozasından çıkmıştır. O da; “İpek böceği, bir nevi kelebektir tarifini yapar.

Hakkında hüküm vereceğiniz insanları birer ipek böceği gibi düşünebilirsiniz. Acaba o insan kurtçuk devresinde midir? Kozasını mı örmektedir? Yoksa kozasından çıkmış mıdır?

İnsanın şartları sürekli değişen bir yolculukta olduğunu göz ardı ederseniz bir ipek böceğine; “O bir kurtçuktur…. çirkindir” deme hatasına düşebilirsiniz. Öyleyse insanlar hakkında hüküm vermeden önce kendi geçirdiğiniz safhalara bir göz atmanız ne kadar faydalı olur.


Sizin “çirkin bir kurtçuk ya da “dut dalları arasında yumuşak bir yumurta safhanız olmamış mıdır? Biz hakkında ağır hükümler verdiğimiz birçok insanın karşımıza bizim hakkımızda ağır hükümlerde bulunmayacak bir olgunlukla çıktığına şahit olmuşuzdur.

Hadiseler, meydana gelişleri esnasında bazen önemli, bazen önemsiz, bazen çirkin, bazen faydalı, bazen güzel görünebilir. İlk sebebi bilmeden varacağı neticeyi tahmin dahi edemeden son hükmü vermek hiç de doğru olmasa gerektir.


O çirkin kurtçuğun ipek gibi çok değer verdiğimiz, çok güzel bulduğumuz bir mal üreten bir fabrika olacağını nereden bilebiliriz?

Her mağlubu kınamayınız. Siz daha her savaşı görmediniz. Başkaları hakkında konuşmaya girişmeden önce kendiniz hakkında konuşmaya başlayınız. Bakın bakalım, bir başkası için söylemeyi düşündüğünüz sözlerden geriye ne kalacak?


Ana rahmindeki çocuğa bu dünyanın güzelliklerinden ne kadar bahsetseniz boştur. O, dünyanın “zindan olduğunu” iddia edip duracaktır. Öyle değil mi?
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder