8 Mayıs 2014 Perşembe

Efkan Vural - Her şeye rağmen yaşamak çok güzel-16

Efkan Vural - Her şeye rağmen yaşamak çok güzel-16

SEVGİLİ EFKAN HOCAM NAÇİZANE FAKİRİNİZ HAKKINDAKİ Yazı dizisine ŞÖYLE DEVAM ETMİŞ...  Allah razı olsun hocam... Bazen diyorum bunları ben mi yazmışım.

Bu yazılar bana Rabbimin ikramıdır.
Bendenizi kalem gibi kullanmakla şereflendiren Allah'a binlerce hamdolsun.
SEVGİLİ ARKADAŞLAR, İNSAN KENDİSİ HAKKINDA ŞEYLER GÖNDERMESİ TUHAF OLUYOR. AÇIKCASI UTANIYORUM SİZLERDEN.

EFKAN HOCAMDAN HUZURUNUZDA ÖZÜR DİLİYORUM. HOCAM, İNŞALLAH PAZARTESİ VE CUMA MİLLİYET BLOGA BAKAR, YAZINIZI KOPYALAR LİSTEME MAİL ATARIM DİYE SÖYLEMİŞTİM...

FAKAT BU PAZARTESİ UNUTTUM VE AZ ÖNCE AKLIMA GELDİ. HAKKINIZI HELAL EDİNİZ...

http://blog.milliyet.com.tr/her-seye-ragmen-yasamak-cok-guzel-16/Blog/?BlogNo=459449Her şeye rağmen yaşamak çok güzel-16

Her şeye rağmen yaşamak çok güzel-16
 

Celal ÇELİK’in  hayata dair, ahlaki, dini ve felsefi düşünce ve yorumlarını kendi diliyle  beğeniyle  sunmaya devam ediyorum

Kainattaki temizlik sistemi

Ömrünü tamamlayan yıldızlar, kara delikler tarafından aynen bir elektrik süpürgesi gibi vakumlanıyor. Atmosferimiz, göktaşlarını ve güneşin zararlı ışınlarını eritiyor.

Ben küçükken düşünürdüm. Milyarlarca hayvan var, binlerce yıldır ölen hayvanların cesetleri nerede acaba? Denizde et yiyen balıklar, karada ise akbabalar, kartallar, solucanlar, karıncalar, kurtlar gibi hayvanlar temizlik işçisidir.

Ve toprağın yüzeyinde yapraklar ve koku yapan atıklar, dönüşüm makinesi gibi toprağa karışır. O çirkin görünüşlü gübreler ve yaprak kalıntıları bir dahaki senenin çiçek ve meyveleri olur.

İnsan vücudunda da alyuvarlar ve akyuvarlar, hücreler içindeki atık maddeleri dolaşarak temizlerler. Aynı bir çöp arabasının bütün sokaklardaki çöpleri toplaması gibi. Ve aldığımız nefes, kandaki karbondioksiti dışarı atarak kanımızı temizler. Soluduğumuz havayı da ağaçlar fotosentezle temizler.

Bir arkadaşım Dikmen’de oturuyor. Akşamları Kızılay’a bakıyor. Egsoz gazlarıyla Kızılay’ın üstünü kara bir duman kaplarmış. Sabah namazında yine camdan bakarmış. Pırıl pırıl gökyüzü, yıldızlar görünürmüş. Rüzgar, geceleri şehrin üstündeki havayı temizliyor. Yağmur, her canlının su ihtiyacını karşılaması yanında aynı zamanda sokakları, bitki ve ağaçları yıkar, temizler.

Kainattaki bu temizliğe binlerce örnek verilebilir.

Akılsız, şuursuz bir hücre, rüzgar, karınca, yağmur, kara delik, bir ağaç vs... Tabi ki böyle sistemli bir temizliği kendi başına yapamaz. Demek ki, onlara temizleyin emrini veren ve bu temizliği nasıl yapacağını öğreten biri var. O da sonsuz ilim, kudret, hikmet, irade, merhamet, hayat sahibi ALLAH’tır.

Boşa geçirilen anlar

Hepimiz biliyoruz ki ölüm yaklaşıyor ve büyük bir hızla ahirete doğru gidiyoruz. Önümüzde dehşetli bir azap yurdu cehennem var. Dünyaya dalıp, ölümü ve ahireti unutup, günahlarla ibadetten uzak, ömür geçiren nice insanlarımız var.

Evet, nasıl ki karşımızda bir dostumuz veya yakınımız, diri diri alevlerle tutuşsa nasıl söndürmeye koştururuz, çabalarız, su dökeriz. Aynen bunun gibi cehennemde yanması muhtemel insanlara da öyle koşturmamız lazım...

Diyebilirsiniz evet, insanların aklı var, düşünsünler... Haklısınız, zaten biz inanmış müminlere düşen "emri bil maruf nehyi anil münker" yani iyiliğe teşvik edip, kötülükten sakındırmak ve böylece akla kapı açıp düşünmelerini sağlamak…  Şeytan var, nefis var, şeytanlaşmış insanlar var, dünyanın cazibelerine çekip ibadetten uzaklaştırmaya çalışan internet, televizyon, bilgisayar, alışveriş merkezleri... vs. var.

Sevgili Peygamberimiz SAV, Din nasihattir, diyor. İnsanlar düşünsünler diye Kuran'daki ayet tekrarları bu mahiyettedir.

Ben de acizane mailleri ve yazıları, okuyan dostlarımız, bir anlık da olsa,dünyanın geçici olduğunu ve ahireti unutmasınlar diye gönderiyorum..

Efkan Vural
 
 
(Devamı 09/05/2014 Cuma)


 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder