14 Mayıs 2014 Çarşamba

SOMA'DA YÜREKLERİ DAĞLAYAN FACİA - Başımız sağolsun TÜRKİYEM

SOMA'DA YÜREKLERİ DAĞLAYAN FACİA - Başımız sağolsun TÜRKİYEM


Aklında eşi, çocukları olan,
belki de engelli çocuğu olan
dünya imtihanı şehitlikle sona eren,

helal kazanç uğruna bir avuç kömür uğruna ölen yiğitlerimize,
Allah rahmetiyle muamele eylesin, cennetteki derecelerini yüksek eylesin... Celal

SOMA'DA YÜREKLERİ DAĞLAYAN FACİA

 
 
14 Mayıs 2014, Çarşamba
Türkiye, Manisa'nın Soma ilçesinden gelen faciayla sarsıldı. Kömür İşletmeleri'ne ait kömür ocağında trafo patlaması sebebiyle yangın çıktı. AKUT, ölü sayısını 17 olarak açıkladı. Ancak daha da kötü haberi gece yarısından sonra Enerji Bakanı Taner Yıldız verdi. Bakan Yıldız, patlama esnasında madende 787 işçinin çalıştığını, bu işçilerden 201'inin hayatını kaybettiğini 80 işçinin ise yaralandığını açıkladı.
 

Türkiye, dün Manisa’nın Soma ilçesinden gelen faciayla sarsıldı. Soma Kömür İşletmeleri’ne ait kömür ocağında, saat 15.00 sularında trafo patlaması sebebiyle yangın çıktı. İtfaiye, yangını kısa sürede söndürdü. Ancak galeride elektrikler kesilince asansörler çalışmadı. Saat 02.00’de faciaya ilişkin bilgi veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 201 işçinin hayatını kaybettiğini söyledi. Patlama sırasında 787 işçinin çalıştığını belirten Yıldız, “4’ü ağır, 80 yaralı var. İşçilerin ölüm sebebi karbonmonoksit zehirlenmesi.” dedi. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. Zonguldak’taki TTK Kozlu Maden Ocağı’nda 1992’de yaşanan grizu faciasında 263 işçi ölmüştü.Alınan bilgilere göre, Soma’daki üzücü olay, vardiya değişiminden önce meydana geldi. Trafodaki patlamanın sebep olduğu yangınla başlayan facianın boyutları giderek büyüdü. Enerji Bakanı Taner Yıldız da Soma’ya geldikten sonra yaptığı açıklamada, ölenlere ilişkin sayı vermekten kaçındı. Yıldız, “Seyirden endişe duyuyoruz. Zaman aleyhimize işliyor. Sağlık ekipleri ile 400’e yakın kurtarma ekibi çalışıyor.” dedi. Konuya ilişkin saat 23.00 sularında açıklama yapan Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), 17 işçinin hayatını kaybettiğini, 11’inin yaralandığını, 200’ün üzerindeki madencinin ise mahsur kaldığını bildirdi.


     Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ise saat 24.00’te acı bir haber verdi. Resmi olmayan bilgilere göre 157 madencinin hayatını kaybettiğini, 75 işçinin de yaralandığını söyledi. İki saat sonra kameraların karşısına geçen Bakan Yıldız da 166 işçinin hayatını kaybettiğini, 4’ü ağır 80 madencinin de yaralandığını aktardı. Bakan Yıldız, saat 05.00'te tekrar açıklama yaparak ölü sayısının 201'e yükseldiğini ayrıca bu sayısının artmasından duyulan endişeyi dile getirdi. Patlamada ölenlerin cenazeleri ise bölgenin en büyük kavun saklama soğuk hava deposuna konuldu. Buraya iki de soğuk hava tertibatlı TIR gönderildi. Cenaze taşıyan onlarca ambulansın giriş çıkış yaptığı depoda başta İzmir ve Manisa olmak üzere çevre ilden gelen çok sayıda savcı inceleme yaptı.


Yaralı kurtarılan işçiler, Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Madencilerin aileleri de maden ocağı ve hastaneye koştu. Yakınlarından gelecek müjdeli haberleri bekleyen vatandaşlar, zaman zaman sağlık ekipleri ve polislerle tartıştı. Maden ocağında da sevindirici haber bekleyen işçi yakınlarından bayılanlar oldu.


Can kaybının daha da artmasından korkuluyor

Patlama, vardiya değişimi öncesinde meydana geldi. Henüz ulaşılamayan madencilerin olması can kaybının artacağı endişesine yol açtı. Ölenlerin cenazeleri, bölgenin en büyük kavun saklama soğuk hava deposuna konuldu. Umutla haber bekleyen işçi yakınları, maden ocağına koştu. Başta İzmir ve Manisa olmak üzere çevre illerden çok sayıda savcı geldi. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder