31 Mayıs 2014 Cumartesi

Çalışmak da İbadettir Bahanesine Sığınan Nefsim!

Çalışmak da İbadettir Bahanesine Sığınan Nefsim!
        
Halil Dülgar
 
Çalışmak da İbadettir Bahanesine Sığınan Nefsim!
 
Halil Dülgar
 
 
Ey hakikati bilmediği halde, kendini bilir zanneden cahil nefsim! Evet, çalışmak da ibadettir lakin bir şartla; eğer sen namazını kılarsan. Hatta yalnız çalışman, maişetini temin etmek için çabalaman değil, bütün dünyevi amellerin dahi ibadet hükmünü alır.
Helal hududunu ihlal etmemen kaydıyla yemen, içmen gibi zaruri işlerin dahi ibadetten sayılır. Bu surette fani ömrünü sonsuz bir ömre çevirmiş olursun. Bu azim kazanç için, olmazsa olmaz şart namazdır. Zira namaz bu yönüyle adeta ibadet mayasıdır ki, kılanın bütün ömrünü ahirete mal eder; semeredar, sevapdar yapar.
 
Namazı terk edenin çalışmasının neticesi yalnız dünyevi, ehemmiyetsiz ve bereketsiz bir nafakadan ibarettir. Sen bütün vaktini çalışarak geçirmiyorsun; buna vücudun takati dayanamaz. Elbette bir mola, kısa da olsa bir istirahat zamanın mutlaka vardır. İşte bu fırsatı ele geçirdiğinde ruhunun rahatına, kalbinin teneffüsüne vasıta olan namazı kılsan bereketli nafaka kazanman ile beraber, mesain dahilinde çektiğin bütün zahmetler, meşakkatler hep ibadet olarak amel defterine kaydedilir ve ancak namaza devam ederek çalışmaların ibadet olur.
 
Ey nefsim sen rızka çok müptela olman sebebiyle, ibadeti, rızka çalışmana mani olarak görüyor ve aldanıyorsun. Zira sen de bilmektesin ki, beş vakit namaz senin gününden ancak bir saatini eksiltir; geriye yirmi üç saat kalıyor. Bu uzun vakitte dilediğin kadar dünyaya çalış, meşru dairede istediğin kadar rızık peşinde koş ama bir saatini ibadete ayır; namazını asla terk etme. Yirmi üç saat dünyanın ihtiyacını temin etmek için yeterli bir süre değil mi, Allah insaf versin.
 
Hem şu hakikati çivi çakar gibi kafana çak: İnsan Allah’a ibadet için yaratılmıştır. İnsanın yaradılışından gaye yalnız ibadettir; başka bir şey değil. Senin çalışman, senin ve ailen için Rezzak-ı Rahim’in hazır ettiği rızkın gelmesi namına fiili bir duadır. Başkasına yük olmamak için helal kazancı takip etmen sebebiyle ayrıca sevap kazanıyorsun; yoksa rızkı sen elde ediyor değilsin. Senin de, ailenin de, bütün canlıların da, hatta rızkını taşıyamayan aciz mahlukların da rızkını ancak Allah veriyor. Bunu bahane ederek hakiki yaradılış gayen olan ibadeti terk edemezsin!
 
Ey nefis gel ibret al! Üç günlük dünya hayatını tamir ederken, ebedi ahiret yurdunu yıkmak akıl karı mıdır? Öyleyse çalışarak dünyanı kazandığın gibi, ibadetini de terk etme ki ahiretini kaybetmeyesin.
 
 
Tarih : 17.05.2014 Kaynak : Risale Ajans
 
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder