27 Mayıs 2014 Salı

Ahmed Şahin - Peygamberlerden sonra en yüce makam şehitlerindir!

Ahmed Şahin - Peygamberlerden sonra en yüce makam şehitlerindir!AİLE-SAĞLIK Yazarlar Ahmed Şahin

Peygamberlerden sonra en yüce makam şehitlerindir!

 
 
Soru: Cephede düşmanla savaşırken yaralanarak ölen asker şehit olur, ancak yer altında çalışırken kazaya uğrayarak ölen işçi şehit olmaz, diyerek bizi şehitlerimiz hakkında şüpheye düşürmek istiyorlar.
 
 
Şehitlik hakkında kısa da olsa bilgi vererek bizi aydınlatırsanız savaştaki şehitlerin dışında daha kimlerin şehit sayıldıklarını öğrenecek, maksatlı söylentilerin etkisine girmekten kurtulacağız. Saygılarımızla.
 
 
Cevap: İslam’da şehitlik, peygamberlikten sonra erişilebilecek en yüce makamdır. Ahirette en yüce makam önce peygamberlerindir. Sonraki derece ise şehitlere layık görülmüştür.
Bu sebeple şehitlerin üzerindeki (kul hakları dışında kalan) tüm hak ve günahların af buyrulacağına da hadislerde işaret olunmuştur.
 
 
Bu bakımdan şehitlik, dünyadaki imanlı bir kula verilecek en yüksek makamdır. Şehit yakınları bu yüzden ölenleri için aşırı üzülmezler, ahirette kendilerini karşılayacak şefaatçileri olarak düşünürler kaybettikleri yakınlarını.
 
 
Şehitlerde ilk derece: Cephede savaşırken yaralanarak ölenlere aittir. Yani hem dünyada hem de ahirette şehit muamelesine tabi tutulan şehitlerdir bu savaş şehitleri. Yaralandıkları elbiselerini çıkarmaya gerek duyulmadan definleri yapılır bunların.
 
 
Savaş dışındaki sivil hayatında maruz kaldığı irade dışı kaza, bela ve musibetlerden dolayı hayatını kaybedenlere de, ahiret şehidi adı verilir. Yani dünyada sıradan kimse gibi kefenlenip defnedilir, ama ahirette kendilerini yüce şehitler makamında bulurlar bunlar da.
 
 
İşte sivil hayatta maruz kaldıkları irade dışı musibetlerle hayatlarını kaybeden bu şehitlerin bir kısmı hadislerde şöyle anlatılmaktadır:    
 
(SAVAŞTA DA, SİVİL HAYATTA DA İRADE DIŞI ÖLENLERİN ŞEHİT OLMALARI İÇİN KALBİNDE şirksiz İMAN OLMASI LAZIMDIR... YOKSA kanserden ölen her inançsıza da ŞEHİT DEMEMİZ LAZIM GELİRDİ.  Celal)
 
 
1- Yanarak ölen şehittir.
2- Depremde enkaz altında kalarak ölen şehittir.
3- Helal malını, canını, namusunu korumak isterken ölen, öldürülen şehittir.
4- Ailesinin helal nafakasını kazanmak uğruna ölen şehittir.
5- Salgın hastalıklardan ölen şehittir.
6- Gurbet ilinde garip olarak ölen şehittir.
7- Doğum sırasında ölen kadın şehittir.
8- Yılan, akrep gibi zehirli hayvan sokmasından ölen şehittir.
9- Yardıma muhtaç kardeşini koruma kurtarma uğruna ölen şehittir.
10- Kanser gibi çaresi bulunmayan hastalıklardan ölen şehittir.
 
 
Değerli hadis kitabı Müslim’de şehidin (kul borcu dışındaki) tüm günahlarının bağışlanacağına işaret edilirken, yetmiş kişiye kadar uzanan yakınlarına da şefaat edebilecekleri haber verilmektedir.
 
 
Bu sebeple şehit yakınlarına yardım eden hayırseverlerin de, yardım ettikleri şehidin şefaatine nail olacağına da dikkat çekilmektedir.
 
 
Zaten mahşerde üç sınıfa şefaat etme izni verilecektir.
 
 
Peygamberler, ilmiyle amel eden alimler ve irade dışı musibetlerde ölen şehitler. (Tac)
 
 
Hadislerde ayrıca bir başka sınıfa daha şehitlik sevabı verileceğine işaret edilmektedir. Onların da, ümmetin fesada gittiği ortamlarda sünnet üzere yaşamada sebat eden halis dindarlar sınıfı olduğu anlaşılmaktadır. Bu konudaki hadiste şu mealde bir tarif dikkatimizi çekmektedir. Buyruluyor ki:
 
 
- Kim ümmetimin fesada gittiği zamanda sünnetime tabi olarak yaşamakta sebat ederse, şehitlere verilen sevaplara nail olacaktır!.. Demek ümmetin bir kısmının giyim kuşamda, ahlaki tutum ve tavırlarda bozulup fesada gittiği devrelerde, bozulmaya katılmayıp sünnet üzere yaşamada sebat eden sadık dindarlara da şehitlere verilen sevap gibi mükafatlar verileceği müjdesi söz konusu olmaktadır.
 
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder