27 Mayıs 2014 Salı

Şimdi de Ali Şen’in torunu Alp Ali Şen cennette, Allah bize ne anlatmak istiyor?


Şimdi de Ali Şen’in torunu Alp Ali Şen cennette, Allah bize ne anlatmak istiyor?


Şimdi de Ali Şen’in torunu Alp Ali Şen cennette, Allah bize ne anlatmak istiyor?
 


Tam 301 canımızı, dünyalar güzeli insanları cennete uğurladık birkaç gün önce. Türkiye o çilekeş madencilerimiz için dualar etti, yardım için herkes birbirine kenetlendi.

Daha aradan nerdeyse hiç gün geçmeden bir anda eski Fenerbahçe Kulübü başkanlarından Ali Şen'in torunu Alp Ali Şen’in trafik kazası geçirdiği haberi her yere yayıldı. Daha 17 yaşında olan Alp Ali Şen hayatını kaybetmişti. Son derece masum, günahsız bir çocuğu daha cennete uğurladık. O da tıpkı madenci kardeşlerimiz gibi öldüğü anda sonsuz hayatına gözlerini açtı. Belki geride kalanlar bunu bilmiyor, ya da düşünmüyor ama masum çocuklar öldükleri anda cennet vildanı oluyorlar. Sonsuza kadar içinde gülüp eğlenecekleri, her istediklerine kavuşacakları cennete adım atıyorlar.

Bu kadar ölüm olayının ard arda olması gerçekten çok manidar. Allah ölümün aslında hepimiz için çok yakın olduğunu bize düşündürüyor. Dünya hayatının ne kadar geçici olduğunu, asıl hayatımızın ahiret olduğunu düşündürüyor. İnsanlar bir göz çarpması kadar süren dünya hayatına çok ama çok değer veriyorlar ama ahireti hiç düşünmüyorlar. Allah’da insanların şuurlarını açmak için, ahiretin varlığını anlamaları için böyle imtihanlar yaratıyor.

Dünya hayatı yalnızca bir oyun ve bir oyalanmadan başkası değildir. Korkup-sakınmakta olanlar için ahiret yurdu gerçekten daha hayırlıdır. Yine de akıl erdirmeyecek misiniz? (En'am Suresi, 32)

Şimdi düşünüyorum da Adnan Şen ve Begüm Şen ailesinin her şeyi vardı, ama başlarına böylesine büyük bir imtihan geldi. Çünkü hepimiz imtihan dünyasında yaşıyoruz. Aslında malımız, canımız, evlatlarımız kısacası her şeyimiz Allah’ın. O dilediği anda istediğini çekip alır. Buna kimse engel olamaz. Biz ise bu dünyada sabırla, tevekkülle, güzel ahlak göstermekle yükümlüyüz. Allah o güzel evladı alıyor ama sonsuz cennetine koyuyor. Mümin her şartta Allah’ın tarafında oluyor, asla isyan etmiyor, üzülmüyor, yas tutmuyor. O çocuk şu anda gülerek cennet bahçelerinde koşuyor, en güzel sofralara oturuyor. Keşke annesi ve babası da bu güzellliği görebilse ama imtihan olduğumuz için Allah göstermiyor. Onlar bunu görmeden sabredecekler, tevekkül edecekler. Böylece kayıtsız şartsız Allah’ın tarafında olduklarını gösterecekler. Allah tüm insanlardan bunu istiyor.

Andolsun, Biz sizi biraz korku, açlık ve bir parça mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihan edeceğiz. Sabır gösterenleri müjdele. (Bakara Suresi, 155)

Söylediğim gibi bu dünyada yaratılan milyarlarca insan farklı şekillerde imtihan oluyor. Orada madencilerimiz bir lokma ekmek yiyebilmek için metrelerce yerin altında çalışıyorlar, onlar fakirlikle imtihan oluyorlar. Ama imanlılar, ne kadar güzel ve öldükleri anda cennete gidiyorlar. Bir başkası ise mal, mülk içinde yaşıyor, Allah’da o kişiyi bollukla imtihan ediyor ve acaba şükredecek mi diye deniyor. Kimi gencecik yaşında sakat kalıyor, kimi de kanser olup hayatını yitiriyor. Burada önemli olan herkes ama herkesin imtihan edildiğini bilmek, Allah’a tam olarak güvenmek. Asla ama asla isyan etmemek, “neden ben” dememek.

De ki: "Allah'ın bizim için yazdıkları dışında, bize kesinlikle hiçbir şey isabet etmez. O bizim Mevlamızdır. Ve mü'minler yalnızca Allah'a tevekkül etmelidirler." (Tevbe Suresi, 51)

Şimdi Ali Şen, Adnan Şen ve Begüm Şen’in düşünmeleri gerek, bu dünyadaki hayatımız bir göz açıp kapatması kadar kısa. Çarçabuk geçiyor ve hepimiz hızla ölüme doğru yaklaşıyoruz. Ama asıl çok önemli bir gerçek var. Hiçbirimiz öldüğümüzde toprak olup yok olmuyoruz. Yaratılan milyarlarca insan ahirette anında gözlerini açıyor ve sonsuz hayatına adım atıyor. Önemli olan bu dünyada Allah’a iman etmek, Kuran’a göre yaşamak ve cennete kavuşmak. Bu dünya zaten onun için var, bütün bu imtihanlar da onun için var.

Ali Şen, Adnan Şen ve Begüm Şen ailesine gönülden sabır diliyorum. Düşünsünler ki Allah demek ki bu masum çocuğu hemen cennetine almış. Onu dünya hayatındaki diğer zorlu imtihanlardan geçmeden o masumluğuyla ve güzelliğiyle cennete kavuşmasını sağlamış. Şimdi orada annesine ve babasına kavuşmayı bekliyor. Allah’ın izniyle yavrularına cennette kavuşacaklar.

Hepimiz O’ndan geldik, O’na gidiyoruz, hepimiz O’nun kullarıyız.Allah’a tevekkül edersek, güzellikle sabredersek Allah bunun sevabını verir ve üzerimizdeki imtihanı kolaylaştırır. Bütün bu yaşadıklarımız gerçek hayatımızın içinde sonsuza kadar kalacağımız ahiret olduğunu anlamamız için, kalpten inanmamız ve Allah’a dayanıp güvenmemiz için.

… Siz dünyanın geçici yararını istiyorsunuz. Oysa Allah (size) ahireti istemektedir. Allah, üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir. (Enfal Suresi, 67)

İman edip salih amellerde bulunanlar, Biz onları altından ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetlere sokacağız. Bu, Allah'ın gerçek olan va'didir. Allah'tan daha doğru sözlü kim vardır? (Nisa Suresi, 122)

Kaynak:

http://hadislerlecennet.wordpress.com/
http://imtihaninsirrib.blogspot.com/

Erkan Aykut


http://blog.milliyet.com.tr/simdi-de-ali-sen-in-torunu-alp-ali-sen-cennette--allah-bize-ne-anlatmak-istiyor-/Blog/?BlogNo=461764 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder