14 Mayıs 2014 Çarşamba

​Maden faciasında kahreden ayrıntı


Maden faciasında kahreden ayrıntı
 
    14 May 2014 07:41
 
ALLAH'IM NOLUR ONLARA YARDIM ET.
BİZ RAHATÇA ÇAYIMIZI YUDUMLARKEN,
ONLAR ŞİMDİ TEMİZ BİR HAVA BEKLİYORLAR
HADİ BİR FATİHA OKUYALIM.
BELKİ RABBİMİZ BİR YEL ESTİRİR ORADA...
 
ŞU AN TRT HABERDE ÖLÜ SAYISI 232 (14 mayıs 2014 14:58)
 
 
Soma'daki maden faciasında kurtarma çalışmalarına katılan bir işçi yaşanan faciaya ilişkin açıklamalarda bulundu.         
 
İşçi Sami Kılıç, maden içerisinde henüz girilemeyen galeriler olduğunu ve o panolarda 350-400 kişi tahmin edildiğini söyledi.
 
 
Manisa'nın Soma ilçesinde kömür ocağında meydana gelen faciayla ilgili olarak, arama kurtarma çalışmalarına da katılan maden işçisi Sami Kılıç, "İçeride yangın hala devam ediyor. Girilmeyen panolar var. O panolarda 350-400 kişi tahmin ediliyor, daha çıkmamış" diye konuştu.
 
 
Soma'daki maden faciası sonrası kurtarma çalışmalarına katılan maden işçisi Sami Kılıç, arama çalışmaları hakkında bilgi verdi. 9 yıldır madende çalıştığını belirten Kılıç, daha önce böyle bir durumla karşılaşmadığını söyledi. Bu tür kazalara karşı eğitim aldıklarını ifade eden Sami Kılıç, "Maske olsa da kurtulması zor. Pano patlayınca elektrik olmuyor, elektrik olmayınca vantilatörler çalışmadığı takdirde hava akımı kesiliyor. Hava akımı kesilince, yaşam ihtimali kesiliyor. Maskeyle
45 dakikada temiz havaya çıkma eğitimi verdiler bize. 1 buçuk kilometreyi 45 dakikada çıkamazsın" dedi.
 
 
Kılıç, ölü sayısının artabileceğini kaydederken, "Oradaki şef ve amirlerle konuştum. Şu an 350-400 kişi tahmin ediyorlar. Patlama panosuna daha giriş yapılmadı. Oranın hava akımına ulaşıp, oradaki yangını söndürüp o şekilde girme tahmini var" diye konuştu.
 
 
Kılıç, kurtarma çalışmalarına katıldığı madenden 80 ceset çıkardığını ifade ederken, "Cesetler ayrı ayrıydı, 4-5 kişi bir yerde, 10 kişi bir yerde. Girilmeyen patlama olan yerde toplu olabilir" diye endişesini dile getirdi.
 
 
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder