28 Ekim 2014 Salı

Hikaye: Değil Bizans’ı dünyayı fethederim


Hikaye: Değil Bizans’ı dünyayı fethederim

 

Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u fethetme plânları yapıyordu. Daha henüz 21 yaşında bulunan hükümdar, İstanbul'un fethine girişmeden önce, halkını imtihan etmek istemişti.

 

Sabahın erken saatlerinde tebdili kıyafet ederek, Osmanlı'nın başşehri olan Edirne'de çarşıya çıktı. Çarşının bir tarafından girip, alış veriş yapmaya başladı. Birinci dükkâna varıp birşey aldı.

 

İkinci bir şey istediğinde dükkân sahibi vermedi. Fatih'i tanımıyordu dükkân sahibi. Fatih Hazretleri mal olduğu halde neden vermediğini sordu. Adam:

 

-Ben sana bir şey satmakla sabah siftahımı yapmış oldum, ikinci alacağını da karşıdaki dükkândan al. Çünkü o henüz siftah etmemiştir, dedi.

 

Fatih memnun olmuştu. Öbürüne vardı, bir miktar mal aldı .. İkincisini istediğinde o da vermeyip komşu dükkâna gönderdi. Böylece Hazreti Fatih koca çarşıyı baştan sona kadar dolaştı .. Hepsinde aynı mukabele ile karşılaşmıştı.

 

Aldıkları erzakı, medresede ilim tahsil eden talebelere gönderdi, kendisi de saraya gelip Allah'a şükür secdesine kapandı ve şöyle dedi:

 

-Ya Rabbi sana hamdolsun .. Bana böyle birbirini düşünen millet ihsan ettin. Ben bu milletimle değil Bizans'ı, dünyayı bile fethederim, dedi ve İstanbul'un Fetih planlarını hazırlamaya başladı ..

 

 

Minik Dualar Grubu’nu kuran sanatçımız Ertuğrul Erkişi bey, bu menkıbeyi değerler eğitimi konusundaki bir çalışmasında güzel bir besteyle anlatmış. Dinlemek için tıklayınız=

 


 

 

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder