3 Ekim 2014 Cuma

TEŞRİK TEKBİRLERİ

TEŞRİK TEKBİRLERİArefe gününün sabah namazıyla birlikte teşrik tekbirleri başlıyor. Farz namazlarının akabinde yapılan tekbiri bir defa yerine getirmek Hanefi mezhebinde vacip. Bu vacibin bir fazilet olduğunu aktaran Paksoy, bunun yanı sıra Cenab-ı Hakk'ın büyüklüğünü ve O'nun yegane Rab olduğunu ve bizim O'nun kulu olduğumuzu ifade etmenin en güzel şekli olduğuna dikkat çekiyor.  Namaz vakti zarfında farzdan sonra söylenmesi unutulan teşrik tekbiri, hatırlanma anında yerine getirilebiliyor. Arefe gününden bayramın 4. gününe kadar toplam 23 tane tekbir getiriliyor.

***

Kurban bayramının birinci gününe yevm-i nahir, diğer üç gününe ise eyyâm-ı teşrik denir. Bayramdan evvelki güne ise yevm-i arefe (arefe günü) denir ki Zilhicce`nin 9. günü olmaktadır. Ramazan bayramında arefe yoktur.

Arefe gününün sabah namazından itibaren bayramın 4. günü ikindi namazına kadar 23 vakit farz namazını müteâkip birer defa 

اَللّهُ اَكْبَرُ اَللّهُ اَكْبَرُ لاا اِلهَ اِلاَّ اللّه وَاللّهُ اَكْبَرُ اَللّهُ اَكْبَرُ وَلِلّهِ الْحَمْدُ  

 
"Allahü Ekber Allâhü Ekber Lâ ilâhe İllâllahü Vallâhü Ekber, Allâhü Ekber ve Lillâhi`l-Hamd"
  şeklinde tekbir alınır. Bunlara teşrik tekbirleri denir.

Teşrik tekbirleri fakîhlerin çoğuna göre, namaz kılmakla mükellef herkes için vâcibtir. Sünnettir diyenler de vardır.

Teşrik tekbirleri günlerinde namazı kazaya kalan bir kimse, bu namazları yine teşrik günlerinde kılarsa tekbirleri de kaza eder. Teşrik günlerinden sonra kıldığında ise, teşrik tekbirlerinin kazâsı gerekmez.

Kadınlar teşrik tekbirlerini gizli olarak getirirler.
 
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder