13 Ekim 2014 Pazartesi

Haftanın Kuran-ı Kerim mesajları – 16


Haftanın Kuran-ı Kerim mesajları – 16


 


 
1 - Casiye sûresi 21. âyet

 

Yoksa o kötülükleri işleyip duranlar, iman edip güzel ve makbul işler gerçekleştirenlere yaptığımız muameleyi, kendilerine de göstereceğimizi, hayatlarında ve ölümlerinde onları bir tutacağımızı mı sanıyorlar? Ne kötü, ne yanlış bir muhakeme!

 

***************

 

2 - Nur sûresi 44. âyet


Allah gece ile gündüzü birbirine çeviriyor, geceyi gündüze, gündüzü geceye dönüştürüyor, sürelerini uzatıp kısaltıyor. Elbette bunda görebilenler için alınacak bir ders vardır.

 

***************

 

3 - Enfal sûresi 22. âyet


Çünkü Allah katında yerde gezinen canlıların en kötüsü, o düşünmeyen sağır ve dilsizlerdir.

 

***************

 

4 - Kıyamet sûresi 20,21. âyet


Hayır! Siz dünyayı seviyorsunuz ve ahireti bırakıyorsunuz.

 

*****************

 

5 - Ahzab sûresi 70,71. âyet

 

Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve hep doğru söz söyleyin ki Allah da işlerinizi ve hallerinizi düzeltsin, günahlarınızı affetsin. Kim Allah’a ve Resulüne itaat ederse, pek büyük bir mutluluk ve başarıya nail olur.

 

******************

 

6 - Zümer sûresi 30,31. âyet

 

Hiç şüphe yok ki sen de öleceksin, onlar da ölecekler. Sonra da büyük duruşmanın olacağı kıyamet gününde Rabbinizin huzurunda birbirinizle dâvalaşacaksınız.

 

********************

 

7 - Yasin sûresi 60,61. âyet

 

“Ey Âdemoğulları! Ben, size, şeytana kulluk etmeyin. Çünkü o, sizin için apaçık bir düşmandır. Bana kulluk edin. İşte bu dosdoğru yoldur, diye emretmedim mi?

 

********************

 

8 - İbrahim sûresi 19,20. âyet

 

Görüp anlamadın mı ki Allah gökleri ve yeri, hikmetle ve ciddî bir maksat için yaratmıştır. Eğer dilerse sizi ortadan kaldırıp yepyeni bir halk getirir. Allah’a göre bu, sözü edilecek bir şey değildir.

 

********************

 

9 - Duhan sûresi 47-50. âyetler

 

Allah Zebanîlere: "Tutun onu da" buyurur, "cehennemin ta ortasına sürükleyin. Sonra da başının üstünden kaynar su dökün!" ve deyin ki: "Tat bakalım! Hani üstündün, kudretliydin, asildin!" İşte hakkında şüphe ve mücadele ettiğiniz o gerçek budur.

 

*******************

 

10 - Felak sûresi 1-5. âyetler

 

De ki: “Yarattığı şeylerin kötülüğünden, karanlığı çöktüğü zaman gecenin kötülüğünden, düğümlere üfleyenlerin kötülüğünden, haset ettiği zaman hasetçinin kötülüğünden, sabah aydınlığının Rabbine sığınırım.

 

 

 

 

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder