3 Mayıs 2016 Salı

6 soruda Miraç Kandili ve önemi

6 soruda Miraç Kandili ve önemi

 
Hüseyin Gültekin - [İslami Hayat]

h.gultekin@meydangazetesi.com.tr
29 Nisan 2016, 01:02

Miraç Kandili ne zamandır?
Miraç mucizesi, hicretten bir buçuk yıl önce, 621 yılı başlarında Recep ayının 27. gecesinde vuku bulmuştur. Bu sene Miraç Kandilini 4 Mayıs’ı 5 Mayıs’a bağlayan gece kutlayacağız.

 
Miraç nasıl gerçekleşmiştir?
Hadisenin iki aşaması vardır. Birinci aşamada Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) Mescid-i Haram'dan Beyt-i Makdis'e (Kudüs) götürülür. Kur'an'ın andığı bu aşama, gece yürüyüşü anlamında ‘İsra’ adını alır. İkinci aşamayı ise Efendimizin Beyt-i Makdis'ten Allah'a yükselişi oluşturur. Miraç olarak anılan bu yükselme olayı Kur'an'da anılmaz ama çok sayıdaki hadis-i şerifte ayrıntılı biçimde anlatılır.

Miracın önemi nedir?
Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselam Miraç’ta bütün iman hakikatlerini gözleriyle gördü. Melekleri, cenneti, âhireti, hatta Cenab-ı Hakk’ın cemâlini gözleriyle müşahede etti. Sözlerinde ve vaadinde en küçük bir hilafı, aksi beyanı olmayan o Yüce İnsan, mü’min ruhlara manen şöyle diyordu: “Sizin inandığınız, melekleri, âhireti, Rabbinizin Nur cemâlini bizzat gördüm; bu iman esasları vardır, mevcuttur; tereddüt ve şüphe etmeyiniz.” Böylece mü’minler sonsuz bir imana ermenin saadetine kavuştular.


Efendimiz Miraç’ta nelere şahit olmuştur?
Efendimiz Miraca çıkarken her bir gökte peygamberlerden biriyle görüştü, nice nice melekler gördü. Cennet ve cehennemin durumlarını gördü, Sidre-i Müntehâ'ya geçti, Allah'ın melekût âleminden birçok acayip şeyler gördü. Mesela şöyle buyuruyor: “Bir toplum gördüm ki, dudakları deve dudağı gibiydi. Onlara birtakım memurlar görevlendirilmişti, dudaklarını kesiyorlar ve ağızlarına ateşten bir taş koyuyorlar, bu taşlar makadlarından çıkıyordu. ‘Ey Cibril! Bunlar kimler?’ dedim. O: “Yetimlerin mallarını haksızlıkla yiyenlerdir dedi.”


Efendimiz Miraç’a neden çıktı?
Bir padişahın iki türlü konuşması vardır. Biri, bir vatandaşla telefon ederek küçük bir meseleyi görüşmesidir. Diğeri de devlet başkanı, halifelik yönü ve milletin idarecisi olarak, emirlerini her tarafa duyurmak için özel bir elçisi ile konuşması, sohbet etmesi, onun aracılığı ile ferman yayınlamasıdır. Miraç, bu ikinci kısmın en güzel örneğidir.


Miraçla ilgili deliller nelerdi?
Efendimiz, sabah olunca Kâbe’nin yanında Mekkelilere Miracı anlattı. Onlar Peygamberimiz (asm)’den delil istediler. Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselam da onlara yolda gördüğü kafilelerinden haber verdi. Kureyşliler hemen kafileleri karşılamak için Mekke dışına çıktılar. Gelenleri aynen Peygamberimizin haber verdiği gibi gördüler ama iman nasip olmadı.
 
 
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder