30 Mayıs 2016 Pazartesi

Efkan Vural - 29 Mayıs 1453 İstanbul'un Fethi

Efkan Vural - 29 Mayıs 1453 İstanbul'un Fethi
 
 
Bundan 563 yıl önce  Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u 29 Mayıs 1453 de fethetmiştir.
İstanbul’un tarihi zenginlikleri ve coğrafi güzellikleri elbette tartışılmaz. İstanbul dünyanın en güzel şehirlerindendir. İstanbul’un fethi Türk- İslam tarihi açısından çok önemlidir.
Peygamberimiz bu güzel ve önemli şehir için şöyle söylediği rivayet edilir: “İstanbul elbette alınacaktır. Onu fetheden komutan ne güzel komutandır. Onun askeri ne güzel askerdir. “
Peygamberimizin bu işareti üzerine İstanbul’un alınması için nice seferler düzenlenmiş. Bu seferlerin birinde Peygamberimizi Medine’de evinde misafir eden Hz. Eyyub el-Ensari’ İstanbul surları önünde şehit düşmüştü.
İslam orduları İstanbul’u alabilmek için mücadelelerini sürdürmüşlerdir. İstanbul’u alma şerefi büyük Türk komutanı Fatih Sultan Mehmet Han’a ve ordusuna nasip olmuştur. Fatih ve askerleri Kutlu Nebi'nin övgüsüne mazhar olmuşlardır. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethetmesinin en büyük nedeni bu çok önemli merkezi İslamlaştırmaktı.
Fatih İstanbul’a girerken halk tarafından çiçeklerle karşılandı. Fatih Sultan Mehmet halka her konuda hoşgörülü davrandı. Herkes hür ve serbest hareket edebiliyordu.
Fatih Sultan Mehmet ilk iş olarak, fethin sembolü olarak Ayasofya’yı camiye dönüştürmüştü.
İstanbul bizim için çok önemli bir yer. İstanbul ve tüm vatan toprakları milletimiz için kutsaldır. Bütün vatan topraklarında atalarımızın kanları vardır. Bize düşen sadece korumaktır. Vatanı korumak için de bütünlüğümüzü korumalıyız.
İstanbul’un fethiyle ilgili çok şey söylenebilir. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz.
1- İstanbul Türkler ve Müslümanlar için önemli bir simge şehir olmuştur.
2- İstanbul’un fethiyle Türk ve İslam birliği güçlenmiştir.
3- İstanbul’un fethinde bilim, akıl ve iman bir bütün olarak algılanmıştır.
4- İstanbul’un fethiyle Doğu Roma İmparatorluğu sona ermiştir.
5- Orta çağ kapanıp, yeni çağ açılmıştır.
6- Çağ açıp çağ kapayan Fatih Sultan Mehmet Han, Peygamberimizin müjdesine mazhar olmuş ve gönüllere taht kurmuştur.
7-İstanbul’un fethiyle milletimizin birlik ve beraberliğinin önemi bir kez daha anlaşılmıştır.
29 Mayıs Fetih günü nedeniyle, gençlerimize Fatih Sultan Mehmet’i ve onun gibilerini iyi anlatmalıyız. Gençlerimize tarih bilinci kazandırmalıyız. Geçmişteki başarılarımızdan kuvvet alarak ileriye doğru yürümeliyiz.
 
Şanlı tarihimizden örnekler alarak, milletimizin birlik ve beraberliğine katkı sağlayarak, düşmanlarımıza fırsat vermemeliyiz.
 
Efkan VURAL
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder