5 Mayıs 2016 Perşembe

Aslıhan Erkişi - Unsere mütter

Aslıhan Erkişi - Unsere mütter

 
Aslıhan Erkişi

a.erkisi@meydangazetesi.com.tr
04 Mayıs 2016, 02:02

Türkçe başlık kalmadı da ne bu Alamanca başlık dediniz mi? Vallahi bir Almanya Köln doğumlu olarak, 8 yaşında dönmüş, unutulmuş Almancam sonucu digital âlim Google Translate’i açtım baktım. Manası “Annelerimiz”miş. Değilse, yakın bir mana ise de Google öyle diyor, bilemiyorum.

Farklı bir film

Oldum olası dönem filmleri ilgimi çekmiştir. Eğer operasyonel, algı oluşturma amaçlı, destekli bir yapım değilse, onda alınacak çok dersler bulursunuz. “Unsere Mütter’ çok güzel bir dizi (daha doğrusu üç bölümlük, her biri bir sinema film şaheseri, dizi demeye bin şahit ister) Almanların gözünden 2. Dünya Savaşı’nı, daha doğrusu çoğunlukla Rusya üzerine gidilen dönemi anlatan bir yapım.

Aksiyon, dram, aşk, trajedi, vahşet bir savaş ortamında ne varsa o var filmde. Şimdiye kadar yapılan 2. Dünya savaşı temalı filmlerde Almanlar hep sert bakışlı, gaddar, tabiri caizse kötü adam tarafındaydı. Bu filmde net bir özeleştiri yapmışlar ve savaşın kendilerine verdiği yıkımı sinema sanatıyla anlatmaya çalışmışlar.

Elektrik yok

Sert bir baba, teğmen oğlu ve sanatçı ruhlu savaş karşıtı küçük kardeşle tanışıyorsunuz başta. Teğmen ağabeye âşık sağlıkçı kız var bir de; tam “söyleyemem derdimi kimseye” tarzı aşkını içinde saklayan. Greta, bir gün çok meşhur olma hayalinde hareketli şen bir kadın. Öte yanda ona âşık, filmin olmazsa olmazı terzi Yahudi genç.

Filmi size her şeyiyle anlatmayacağım, merak etmeyin. Zaten şu an İstanbul’da elektrikler kesik ve az kalan şarjımla yazıyı bitirmeye çalışıyorum, aynı filmdeki gibi.

Şovenist, gerçekçilikten uzak bir yolculuktu Alman ordusunun Rusya üzerine gidişi. Halbuki Moskova’ya 500 km kalana kadar gidebilmişlerdi, hayatları feda ederek malum. Sadece Alman askerleri değil, Polonyalılar, Ukraynalılar da bu acımasız serüvenin mağdurları olmuştu.

Geri dön

Asker bir yerde “Komutanım niye böyle oldu, niye geriliyoruz?” diye soruyor mealen. Komutanın cevabı derslik: “Gelirken insanlara çiçekler dağıtmadık, kötü davrandık, insanlara hakaret ettik, dövdük, öldürdük, ne bekliyordunuz ki?”

Biz de “hayra şerle varılmaz” diye bir atasözü vardır bilirsiniz. Alman komutanı doğru söylemiş, gittiğiniz yolda kötülük olmasın ki kalıcı olasınız. İnsanlara kötülük, zulüm yapıyorsanız, bir şeyler adına haklarını yiyor, adaletli olmuyorsanız, orada durabilmeniz mümkün değil, Moskova’ya 500 mt bile kalsa orada tutunamazsınız.

Savaş sadece askerleri değil, sanatkarları da içine alıyor. Kurtuluş yok. Greta steril kalacağını düşünüyordu. Menfaati iyiydi. Ama onun da başına gelecekler varmış. İzleyip görün derim.
http://www.meydangazetesi.com.tr/unsere-mutter-makale,3276.html


 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder