18 Mayıs 2016 Çarşamba

AĞLAMANIN MANEVİ FAYDALARI:

AĞLAMANIN MANEVİ FAYDALARI:

İnsan, hem gülen hem de ağlayan bir varlıktır. Bunun ölçüsünü kaçırmamak gerekir. Yani ne somurtacaksın, olur olmaz şeylere göz yaşı dökeceksin nede her şeyi unutarak şuursuzcasına kahkaha atıp hiçbir şeye umursamamazlık  edeceksin islâm da orta yolu takip etmek esastır. Orta yolu takip edeceksin. müslümana somurtmak yakışmadığı gibi kahkaha atmakta yakışmaz. Başkalarını güldürmek için şaklabanlık yapmaktan da müslüman men edilmiştir.

Peygamberimiz: “Çok  gülmeyiniz, çok gülmek kalbi öldürür” buyurarak çok gülmekten men  etmiştir. (Peygamberimizin Şemali, Ali Yardım: s.295)

Hz Ömer(ra) da: “Çok gülenin heybeti azalır” demiştir. Hz peygamber güleç yüzlü idi. Müslüman da güleç yüzlü olacaktır. Allah rasulü buyurur. “Din kardeşini güler yüzle karşılamak gibi bir iyiliği sakın küçük görme (müslim birr: 144) güler yüz karşı tarafın içini rahatlatır, onu sevindirir. Bu da İslâm’da sadakadır, ibadettir.

Genellikle insan dünyaya ağlaya ağlaya gelir, sıkıntılarla doğar. Bu dünyadan ayrılırken bazıları öyle bir hayat yaşar ki, güle güle tebessüm ede ede ayrılır. Bazıları da ağlaya ağlaya gider. Bazıları hayatın sonunda gülerken geride kalanları ağlatır. Bazıları ise kendisi ağlarken, kurtuldukları için başkalarını sevindirir.

Ağlamak çoğunlukla nedâmet yağmurudur. Bazen de mânevî kapıların anahtarıdır. Ağlamak, gülmenin zıddıdır. Ağlamanın gülmek kadar faydası vardır.


*****************

Sevgili Peygamberimiz: “Ölmeden önce ölünüz” diyor. Gafletten uyanmamızı ve nefsimizi  alt etmemizi istiyor. “Bir göz yaşarırsa, Allah  o gözün bulunduğu vücudu ateşe atmaz” buyuruyor.

Hz. Ali(ra)’nin dediği gibi, rengin sarılığı, dudakların solukluğu ve gözlerin  yaşlılığı, iyilerin ve salih kulların alâmetidir. Cenab-ı  Allah müminler için. ”Hem ağlayarak yüzleri üstü secdeye kapanırlar. Hem de Kuran-ı işitmek onların kalp yumuşaklığını arttırır” buyuruyor: (İsra Sûresi: 109 )

Hz. Peygamber şöyle buyuruyor:

– “Gözlerinden Allah  korkusundan sinek başı gibi yaş çıkan hiçbir kul yoktur ki o yaşlar yüzüne aksında onun yüzüne ebediyyen ateş dokunsun” (Ramuz  el-Ehadis: 386/1 )

– “Bir göz yaşarırsa, Allah o gözü taşıyan bedeni ateşe haram kılar.” (Ramuz el E-hadis: 371/8)

Ağlamayan gözler göremez… Göz ağlamazsa. Gönül yumuşamaz …

Göz yaşı günahları da siler. Yunusun ifadesiyle:

Derviş Yunus Eydür ahî
Göz yaşı siler günahı
Hakka aşıkım  vallahî
Derdim vardır inlerim.

Âdem (AS) da göz yaşı ile kendini affettirmiştir. Yağmurun yer yüzünü yıkadığı gibi göz yaşıda günah kirlerini yıkar.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder