19 Mayıs 2016 Perşembe

Engelli Kardeşimiz Celal ÇELİK, Sahip Olduğumuz Nimetleri Bize Hatırlattı


Geçen perşembe sevgili Efkan Vural.hocam ve öğrencileri fakiri ziyaret etmişlerdi. Hocam konuştuklarımızı yazıya dökmüş.

Engelli Kardeşimiz Celal ÇELİK, Sahip Olduğumuz  Nimetleri Bize Hatırlattı
 

 
Mayıs ayının ikinci haftası (10-16 Mayıs) Engelliler haftası olarak kutlanmaktadır. Engelliler haftası nedeniyle bir çok faaliyetler yapılmaktadır. Engellileri kısa bir süre hatırlayıp, diğer zamanlarda unutmamalıyız. Onlarla sürekli iletişim halinde olmalıyız.
 
Engelliler haftası nedeniyle, 12 Mayıs Perşembe günü engelli bir kardeşimiz olan Celal ÇELİK’i  2 öğretmen ve  8 öğrenci  ile  birlikte evinde ziyaret ettik.
 
Celal ÇELİK, günlerce yatağında yatar, iki günde bir babası tarafından banyoya götürülür. Orada vinç yardımıyla klozete oturur.
 
Celal, ziyaretimiz nedeniyle tekerlekli sandalyeye bindirilir ve salona alınır.
İçeri giren öğrenciler Celal ÇELİK’in yaşamını ve mücadelesini çok merak ediyordu. Celal öğrencilere kendini tanıtıyor,  başından geçenleri özetliyordu...
 
Celal, öğrencilere  “sizin yaşınızda iken ben de sağlam bir şekildeydim. İstediğim yere gidebiliyordum. Şimdi  ise anne ve babamın yardımıyla ihtiyaçlarımı giderebiliyorum. Annem ve babam elim kolum.Onlar benim her şeyim.” Diyerek durumu hakkında bilgi veriyordu.
 
Celal ÇELİK, 22 yaşından sonra “ Friedreich Ataksisi” denilen erken hücre yaşlanması nedeniyle yürüme dengesinin bozulduğunu ve zmanla tekerlekli sandalyeye ve yatağa mahküm olduğunu söyledi.
 
Başından geçen maceraları anlattığı öğrencilere öyle etkili bir ders verdi ki, sahip oldukları bunca nimeti hatırladılar. Hallerine binlerce şükrettiler.
 
Celal ÇELİK’in vermiş olduğu iki saniyelik  ders hepimizi ömür boyu  etkileyecek ve sahip olduğumuz nimetleri devamlı hatırlatacaktır.
 
İki saniyelik ders nasıl bukadar etkili olabilirdi. Celal,öğrencilere  “ ayağa kalkınız ve 2 saniye bekleyiniz” dedi. Öğrencilerde ayağa kalktılar  iki saniye beklediler sonra  Celal oturmalarını söyledi.
 
İşte ben yaptığınız  iki saniyelik ayakta durmayı yapamıyorum. Bunun için her zaman  anne ve babama ihtiyaç duyuyorum. İhtiyacım için, babam beni yatağımdan sürükleyerek tekerlekli sandalyeye bindiriyor. Onunla banyoya götürüyor ve vinç yardımıyla klozete otutturuyor....
İşte bu bakımdan , yaptığınız iki saniyelik duruş için insan  maddi anlamda her şeyini verir.
 
Sizler  sahip olduğunuz nimetlerin değerini düşünün ve buna göre yaşamınızı yeniden gözden geçiriniz.
 
Evet, değerli kardeşlerim Celal ÇELİK ,hepimize çok güzel bir ders vermişti. Vermiş olduğu bu dersle aşağıdaki sıralayacağım bunca nimeti hatırlatmış oldu.
 
Bunlardan bazıları;
 
1-    Aklımızı kullana biliyoruz ve konuşabiliyoruz.
2-    Görebiliyoruz ve işitebiliyoruz.
3-    Yiyip içebiliyoruz. Tad alabiliyoruz.
4-    İstediğimiz zaman oturur,kalkar ve yürüyebiliriz.
5-    İstediğimiz zaman suyumuzu,yemeğimizi alabiliriz ve kimseye ihtiyaç duymadan yer ve içebiliriz.
6-    İstediğimiz zaman tuvalet ve banyo ihtiyacını giderebiliriz.
7-    Koşabilir,bisiklet kullanabilir ve spor yapabilriz.
 
Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür.
Celal ÇELİK, öğrencilere  şöyle  nasihatte bulundu.
a-Anne ve babanızın kıymetini iyi biln,saygıda kusur etmeyin.
b-Okulunuzun öğretmenlerinizin  kıymetini bilin, zamanınızı iyi değerlendirin.
c-İyi bir şekilde okuyun, faydalı kimseler olun.
Ç- Dersleri derste öğreniniz. Derslerinizi çok iyi dinleyiniz. Ben derslerde öğrendiklerimle başarılı olurdum.
d-Yabancı dile önem verin. Ben İngilizceyi iyi bildiğim için işimde başarılı oldum.(Elektronik kart tasarımı baş teknisyeni)
e-Arkadaşlıklarınızı saygı ve sevgi çizgisinde yürütün.
f-Vatanınızı ve Milletinizi sevin.Kutsal değerlerimize bağlı olun.
g-Allah’a bağlanın, O’na ibadet edin. Güzel ahlaklı olun. Namazı kılarsanız çok güzel olur.2003’ten beri namazımı kaçırmam. Abdest alamam, teyemmüm yaparım. Dinimiz kolaylık dinidir.
h-Yaptığınız işi önemseyiniz.Yaptığınız işi en güzel bir biçimde yapınız...
 
Sonuç olarak,Sevgili Celal ÇELİK’i iyi ki, ziyaret ettik. . Celal ÇELİK’ten hayata dair pek çok şey öğrendik. Onun yaşamı ve hayata bağlılığı, bize sahip olduğumuz  sayısız nimetleri tekrar hatırlattı.
 
Sahip olduğumuz bu nimetler karşısında Yüce Allah’a şükretmemiz gerektiğini, şükrün ifadesi olarakta bol bol ibadet etmemiz ve bol bol iyilik etmemiz gerektiğini anladık.
İyi ki sizi tanıdık...
 
Her şeye rağmen yaşamanın çok güzel olduğunu anladık...
 
Celal ÇELİK kardeşimiz seni seviyoruz....
 
 
 
Efkan VURAL
Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni
 
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder