8 Mayıs 2016 Pazar

Anne Baba Hakkı

Anne Baba Hakkı
 
Annemiz ve babamız bizim için en değerli kişilerdir. Bizler anne ve babamızın sayesinde bu günlere gelmişizdir. Annelerimizi ve babalarımızı yılın belli bir günün de hatırlayıp ellerini öperek, onlara karşı görevlerimizi yerine getirmiş olamayız.
 
Anne ve babalarımıza her zaman değer vermeliyiz. Onların bir ihtiyacı olduğunda hemen yardımcı olmalıyız.Onlara karşı hiçbir zaman kırıcı olmamalıyız.
 
Yüce dinimizde anne ve baba hakkına çok önem verilir.Allah birçok ayette anne ve babaya iyi davranmayı ; Onlara “öf ! “ bile dememeyi emreder. Anne ve babaya sürekli iyi ve güzel davranmamızı öğütler.
 
Kur’an’ı Kerimde Yüce Allah bazı ayetlerde anne ve baba hakkında şöyle buyurmaktadır:
 
“ Biz, insana, ana-babasına iyi davranmasını tavsiye etmişizdir….. (Ankebut, 29/8)
 
“ Allah’a ibadet edin ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana –babaya … iyilik edin… (Nisa,4/36)
 
“Rabbin kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi , ana babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri , yada her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa ,sakın onlara “ öf ! “ bile deme; onları azarlama ; onlara güzel söz söyle. Onlara merhamet ederek tevazu kanadını indir ve deki : ”Rabbim ! Tıpkı beni küçükken koruyup yetiştirdikleri gibi sende onlara acı. ” (İsra, 17/23-24)
 
Peygamberimize bir kişi, yapılan işlerin hangisi daha üstündür diye soru sorar:
 
Hz. Peygamber (s.a.v.) de “Vaktinde kılınan namaz “ diye cevap verdi.
 
Sonra hangisidir ? diye sorar:
 
Peygamberimiz “ Anne ve babaya iyilik etmektir.”diye buyurur.
 
Allah’ın bizden memnun olmasını istiyorsak Anne ve babamızı memnun etmemiz gerekir. Bu konu da Peygamberimiz şöyle buyurmaktadır : ”Allah’ın rızası, anne babanın rızasına; gazabı da anne babanın gazabına bağlıdır.” (Tirmizi, birr ve sıla.3)
 
Anne ve babamızın hakkını ödeyemeyiz.Çünkü onların üzerimize hakları çoktur. Peygamberimiz şöyle buyurmaktadır. ”Hiçbir evlat babanın hakkını ödeyemez.Ancak onu köle olarak bulup satın alır ve azad eylerse müstesna.”
 
Cennete girmek istiyorsak anne ve babamıza karşı sorumluluklarımızın farkına vararak,onlara özellikle ihtiyarlık döneminde ve bize muhtaç olduklarında yanlarına koşmalıyız..Onları üzücü hiçbir harekette bulunmamalıyız.
 
Peygamberimiz şöyle buyurmaktadır.
 
“Burrnu yere sürünsün, burnu yere sürünsün, burnu yere sürünsün. ”Kimin ya Rasulallah denince .”İhtiyarlığı anında annesi ile babasından birine yahut her ikisine yetilşip de (onların rızasını kazanarak) cennete giremiyenin ” buyurdu.
 
Bir adam Peygamberimize gelerek ey Allah’ın elçisi insanlar içinde en güzel şekilde davranmam gereken kimdir ? deyince Peygamberimiz de Annendir “ diye cevap verir.Adam sonra kimdir? diye ikinci ve üçüncü defa sorunca da Hz. Peygamber (s.a.v), “ Annendir” buyurdu.Adam sonra kimdir? Deyince Peygamberimiz, “Sonra babandır.” diye cevap verdi.
 
Evet bugün  anneler günü annemizin gönlünü almak için hediyelerimiz yanında onlara vereceğimiz en büyük hediye yalnız olmadıklarını ,bir gün değil her gün gerektiğinde yanlarında olabileceğimiz güveni verebilmemizdir.Eğer anne ve babamız vefat etmişse ruhlarını analım.Onlar için sadaka verelim.İyilik yapalım.
 
Var mısınız anne ve babalarımıza iyi davranalım ve cenneti garantileyelim…İnşlallah….
 
Efkan VURAL
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni
 

 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder